Nowe hełmy dla Gwardii Szwajcarskiej. Zostaną wydrukowane techniką 3D

Świat
Nowe hełmy dla Gwardii Szwajcarskiej. Zostaną wydrukowane techniką 3D
Flickr/Harris Walker

Papieska Gwardia Szwajcarska zamieni niebawem dotychczasowe czarne hełmy z kutego żelaza na nakrycia głowy wykonane z PCV, polichlorku winylu, techniką druku 3D - ujawnił w piątek dowódca Christoph Graf na dwa dni przed świętem najmniejszej armii świata. Hełmy, dodał dowódca, będą lżejsze od poprzednich i tańsze; koszt jednego wyniesie 880 euro.

Na konferencji prasowej Graf powiedział, że ponieważ gwardziści nie chcą, by koszty zamiany hełmów obciążyły budżet Watykanu, szukają sponsorów.

 

Tradycyjnie podczas uroczystości w przypadające w niedzielę święto Gwardii Szwajcarskiej przysięgę złoży 32 nowych rekrutów - halabardników. Wszyscy przeszli specjalne szkolenie w szeregach policji szwajcarskiego kantonu Ticino, gdzie językiem oficjalnym jest włoski.

 

Wszyscy - zapewnił dowódca - są przygotowani do nowych zadań, jakie stawia sytuacja międzynarodowa, a szczególnie zagrożenie terrorystyczne.

 

- Jesteśmy tego świadomi i przygotowani - powiedział pułkownik Graf.

 

"Mieć się stale na baczności"

 

Podkreślił, że jeszcze 10 lat temu służba przy bramach Watykanu uważana była za spokojną. - Obecnie sytuacja uległa zmianie i wskazówka, jakiej udzielamy, to mieć się stale na baczności - stwierdził dowódca.

 

Święto Gwardii upamiętnia wydarzenia z 6 maja 1527 roku, gdy podczas najazdu na Rzym i Watykan armii najemników cesarza Karola V 147 z 189 członków przybocznej straży papieża poległo w obronie Klemensa VII, który zdołał ujść z życiem i znaleźć schronienie w pobliskim Zamku świętego Anioła.

 

Do tej rocznicy nawiązał w piątek papież Franciszek, który przyjął na audiencji przedstawicieli Gwardii i ich rodziny.

 

- Wspomnienie tego bohaterskiego czynu jest stałym zaproszeniem do realizowania wartości charakteryzujących Gwardię: trwać w przyjaźni z Jezusem i w miłości do Kościoła; być gorliwym i radosnym w wielkich i w małych oraz pokornych codziennych zadaniach - oświadczył papież.

 

Podkreślił, że służbę gwardzistów musi wyróżniać "odwaga i cierpliwość, hojność i solidarność ze wszystkimi".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie