Burmistrz Jersey City zaatakował Karczewskiego. "To antysemita, biały nacjonalista"

Świat
Burmistrz Jersey City zaatakował Karczewskiego. "To antysemita, biały nacjonalista"
Twitter/Steven Fulop

"Mogę tylko powiedzieć, że ten facet jest żartem. Faktem jest, że to znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność" - napisał na Twitterze burmistrz Jersey City Steven Fulop o marszałku polskiego Senatu Stanisławie Karczewskim. Wszystko to w ramach sporu dot. usunięcia Pomnika Katyńskiego z centrum amerykańskiego miasta.

Burmistrz Jersey City Steven Fulop w poniedziałek na Twitterze poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, gdzie stoi Pomnik Ofiar Katyńskich, naprzeciwko Manhattanu.

 

"Przeniesiemy pomnik z Exchange Place i tymczasowo go przechowamy w DPW (Departament Prac Publicznych), aby nie został uszkodzony. Podejmujemy prace inżynieryjne przygotowujące teren pod park" - napisał Fulop. O zamierzeniach usunięcia pomnika nie powiadomił bezpośrednio Polonii.

 

Przeciwko przeniesieniu pomnika zaprotestowały liczne organizacje w Polsce i za granicą, również prezes fundacji From The Depths Jonny Daniels oraz ocalony z Holokaustu Edward Mosberg.

 

- Polska społeczność pomogła zbudować Jersey City i uczynić z niego miejsce niesamowite. Jeśli są plany usunięcia, czy przeniesienia pomnika, to ta społeczność powinna być w te plany włączona - powiedział w rozmowie z naszą korespondentką Magdą Sakowską radny Jersey City James Solomon:

 

 

 

"Zawsze chciałem mu to powiedzieć"

 

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił w czwartek, że zna ten pomnik, który określił jako "bardzo sugestywny".

 

- Napiszę bardzo staranny list i wytłumaczę panu burmistrzowi o czym jest ten pomnik, czego dotyczy i jakie to ma wielkie znaczenie dla Polaków. Jaki ten pomnik ma ważny dla nas wymiar, przekaz (...) już sobie układam ten list, jego kształt - powiedział w TVP Info.

 

Na Twitterze odpowiedział mu burmistrz Jersey City, który napisał, że Karczewski to "znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holocaustowi". 

 

"Oto prawda o sile stojącej za tym pomnikiem. Mogę tylko powiedzieć, że ten facet jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć" - napisał Steven Fulop.

 

"Jedno słowo w tym jest prawdziwe, jestem biały"

 

Marszałek Senatu nie chciał bezpośrednio komentować tych słów burmistrza Jersey City. - Jedno słowo w tym jest prawdziwe, jestem biały - powiedział w piątek w TVP. Jak dodał, "lepiej, żeby pan burmistrz zajął się meritum sprawy", czyli kwestią przeniesienia pomnika katyńskiego.

 

- W Stanach Zjednoczonych mieszka 10 milionów Polaków, to oni wybudowali ten pomnik - powiedział Karczewski. Przypomniał, że Rada ds. Polonii działająca przy marszałku Senatu "wyraziła oburzenie i skierowała również apel do pana burmistrza, by pan burmistrz zweryfikował swoje plany, zmienił je i tego pomnika nie likwidował".

 

Marszałek Senatu przyznał, że zamierzał napisać list do burmistrza Fulopa, ale "po tej agresji z jego strony" skieruje list do swojego amerykańskiego odpowiednika "z prośbą o zapoznanie się z tą sprawą i o interwencję".

 

Karczewski dodał, że zamierza krótko skomentować słowa burmistrza Fulopa na Twitterze, a także będzie oczekiwał od niego przeprosin. Nie wyklucza też ewentualnych kroków prawnych. - Będę się konsultował z prawnikami i MSZ - zapowiedział.

 

"Nieokrzesany i szokująco prymitywny"

 

Słowa burmistrza spotkały się z ostrą reakcją użytkowników Twittera. Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek oskarżenia pod adresem Karczewskiego określił mianem "bezpodstawnych" i wyraził "kategoryczne potępienie" wobec nich. 

 

 

"Niesamowicie nieokrzesany i szokująco prymitywny. Delikatnie mówiąc. Ten facet to żart" - napisał z kolei wiceszef MSZ Marek Magierowski.

"Burmistrz Jersey City, Steven Fulop, dopuścił się oszczerstwa i obrazy wobec marszałka Senatu RP S. Karczewskiego. W dodatku, bezpodstawnie używając słów »antysemita, biały nacjonalista, zaprzeczający Holocaustowi«, dewaluuje te określenia. To podłe" - napisało Forum Żydów Polskich.  

 

Zobacz relację Magdy Sakowskiej z Jersey City:

 

 

 

polsatnews.pl

zdr/luq/bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie