Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w kraju. Pokazy sprzętu wojskowego, warsztaty i kawalkada aut

Polska
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w kraju. Pokazy sprzętu wojskowego, warsztaty i kawalkada aut
PAP/Jacek Bednarczyk

Manifestacje, przemarsze, uroczyste msze święte i pikniki patriotyczne to tylko niektóre elementy, które złożyły się na obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Polsce. Uczestnicy uroczystości mogli m.in. obejrzeć pokazy sprzętu wojskowego i uczestniczyć w warsztatach robienia kotylionów.

Krakowianie przeszli w czwartek w pochodzie patriotycznym z Wawelu na pl. Jana Matejki, gdzie delegacje złożyły wieńce przed grobem nieznanego żołnierza. Z okazji święta po mieście kursował też patriotyczny tramwaj, rozdawano flagi i śpiewano pieśni patriotyczne.

 

- Nie spotykamy się dziś po to, aby mówić o Konstytucji 3 Maja, o 1791 r. Spotykamy się po to, by przypomnieć drogę między rokiem 1791 a 1918. Drogę, jak wszyscy wiemy, bardzo trudną, złożoną, ale zakończoną zwycięstwem i odzyskaniem niepodległości - powiedział podczas uroczystości na pl. Matejki w Krakowie wojewoda małopolski Piotr Ćwik, któremu towarzyszyli m.in. wicepremier, min. nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz min. infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

 

Ćwik przypomniał słowa Jana Pawła II, wypowiedziane podczas pielgrzymki do Polski w 1991 r. Papież podkreślił wówczas, że Konstytucja 3 Maja uchwalona w roku 1791 stała się podstawą nowej, polskiej państwowości w roku 1918.

 

Wojewoda wraz z wicepremierem Gowinem wręczyli w imieniu prezydenta RP odznaczenia państwowe zasłużonym dla polskiej demokracji i nauki, oraz obywatelstwa polskie siedmiorgu cudzoziemcom. Odbyły się także defilady, apel pamięci, salwy honorowe.

 

Poznań: orkiestra i replika samochodu

 

W obchodach zorganizowanych w stolicy Wielkopolski wzięły udział służby mundurowe, poczty sztandarowe, harcerze, ułani oraz stacjonujący w Poznaniu amerykańscy żołnierze 1. Dywizji Piechoty. Odczytana została preambuła do Konstytucji 3. Maja.

 

 

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przypomniał w trakcie swojego wystąpienia, że w polskiej tradycji 3 maja jest dniem radosnego, patriotycznego świętowania, "dniem celebrowania naszej polskiej państwowości, której trzeciomajowa konstytucja jest fundamentem".

 

- Warto, aby naszej wspólnej, patriotycznej radości z osiągnięć naszych przodków, towarzyszyła refleksja nad współczesnością. Nad polską rzeczywistością, nad ustrojem naszego państwa, określonym przez konstytucję z 1997 roku. Współczesna konstytucja z pewnością nie jest wolna od mankamentów. Dla nas jednak (…) to ona jest najważniejsza - powiedział.

 

Uroczystość na pl. Wolności uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych. Odbył się pokaz musztry paradnej. Zaprezentowano też nowe nabytki poznańskiego Muzeum Broni Pancernej, w tym unikatowy zabytek w skali kraju, odrestaurowaną niemiecką armatę polową z 1907 r. Armata do ubiegłego roku stanowiła element ekspozycji na Zamku Czocha na Dolnym Śląsku; po przekazaniu jej przez Agencję Mienia Wojskowego do Poznania przeszła generalny remont.

 

Poznaniacy mogli też podziwiać replikę samochodu pancernego Austin-Putiłow "Poznańczyk". Oryginalny pojazd został zdobyty w maju 1920 roku przez żołnierzy 55. Pułku Piechoty 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w okolicy Bobrujska.

 

Trójmiasto: świąteczny salut marynarki

 

- O konstytucji nie zgasła pamięć, choć przez wrogów Ojczyzny, zaborców, komunistów była rugowana, spychana w cień, bowiem tworzyła niebezpieczno dla systemów autorytarnych. Bo wyrażała imperatyw wolności. Powstawała z myślą o Polsce niepodległej, rządnej, sprawiedliwej, silnej mocą wiary i swej historycznej tożsamości - mówił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, podczas mszy w intencji ojczyzny w Bazylice Konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Po nabożeństwie jego uczestnicy przemaszerowali na pl. Solidarności, pod Pomnik Poległych Stoczniowców, by złożyć pod nim wieńce.

 

Przed południem w Gdańsku odbyły się też miejskie uroczystości upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miały one formę spotkania pod pomnikiem Jana III Sobieskiego, w którym to miejscu w czasach PRL odbywały się tradycyjnie nielegalne obchody tego święta. W czwartek pod pomnikiem odśpiewano kilka patriotycznych pieśni, a głos zabrali m.in. przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP. Obecny na miejscu marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk przypomniał, że Konstytucja jest „rodzajem memento, które powinniśmy nosić w sercu, że miłość do ojczyzny jest niezwykle zacną cnotą”.

 

 

Na stacjonujących w Gdyni jednostkach 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej już rano podniesiono wielką galę banderową. Przed południem, w Kościele Najświętszej Marii Panny, odbyła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie jego uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Konstytucji 3 Maja, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W ich trakcie, z okrętu muzeum ORP Błyskawica oddany został salut świąteczny złożony z 21 wystrzałów armatnich (to największa możliwa liczba strzałów oddawana jedynie w trakcie najważniejszych świąt wojskowych i państwowych).

 

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Muzeum Sopotu przygotowało piknik patriotyczny, na który złożyły się m.in. warsztaty robienia kotylionów, spotkanie z przedstawicielami Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego, wykład o kuchni z początku XX wieku połączony z degustacją i wystawa plenerowa poświęcona Konstytucji 3 maja. W trakcie spotkania zaplanowano też prezentację autobusu, który w okresie międzywojennym jeździł na trasie Sopot-Gdynia oraz pokazy samochodów z tego samego czasu.

 

Szczecin: Biało-Czerwona kawalkada aut

 

Ponad 30 samochodów przystrojonych w biało-czerwone flagi przejechało w głośnej kawalkadzie ulicami Szczecina. To tradycyjny przejazd organizowany w majówkę przez PiS ze stolicy Pomorza Zachodniego.

 

 

- To już kilkunastoletnia tradycja - powiedział dziennikarzom pomysłodawca przejazdu poseł PiS Leszek Dobrzyński. - Najpierw jest głośny przejazd przez miasto, a potem lądujemy na tradycyjnym pikniku, a więc to, co ponoć Polacy w długi weekend lubią najbardziej; grill, kiełbaski i wesoła zabawa - dodał.

 

Pytany skąd wziął się pomysł na zorganizowanie białoczerwonej kawalkady aut, Dobrzyński żartował, że było to tak dawno, że nie pamięta okoliczności wymyślenia przejazdu. Dodał jednak, że to odpowiedź na zarzuty, że Polacy świętują jedynie w patetyczny, czy może nawet martyrologiczny sposób.

 

Kawalkada wyruszyła z okolic szczecińskiego magistratu tuż po zakończeniu wojewódzkich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, które odbyły się na Jasnych Błoniach. Auta z włączonymi klaksonami przejechały później ulicami Szczecina i kolorowy przejazd zakończył się piknikiem na boisku szkół salezjańskich. 

 

Suwałki: "Majówka z mundurem"

 

Setki rodzin przyszły w czwartek na "Majówkę z mundurem" przed suwalską komendę policji. Można było tam obejrzeć m.in. sprzęt wojskowy lub wozy strażackie. Policjanci zaprezentowali pokaz umiejętności i tresury policyjnych psów służbowych oraz pokaz jazdy motocyklem służbowym.

 

Rodzice mogli zobaczyć alko-gogle, w których otoczenie postrzega się oczyma osoby nietrzeźwej. Powodują one m.in. zniekształcenie obrazu, spowolnienie reakcji i problemy z oceną odległości. Inną atrakcją był symulator zderzeń. Urządzenie składa się z fotela, który jedzie po równi pochyłej, rozpędza się do niewielkiej prędkości i nagle zatrzymuje się, symulując zderzenie.

 

- Cieszymy się, że jesteśmy dzisiaj ze służbami mundurowymi, policją, wojskiem, strażą graniczną, strażą pożarną, celnikami, leśnikami, którzy przygotowali dla państwa ten radosny, rodzinny, trzeciomajowy piknik - powiedział podczas imprezy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

 

Lublin: list premiera

 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podczas uroczystości z ceremoniałem wojskowym na Placu Zamkowym odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego, w którym szef rządu podkreślił, że Konstytucja 3 Maja pozostaje symbolem poczucia odpowiedzialności za nasz kraj i polskiego dążenia do suwerenności.

 

 

"W tym wyjątkowym roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości święto 3 Maja nabiera dla nas wszystkich szczególnego znaczenia" - napisał Morawiecki.

 

"Dumni stajemy przed dziedzictwem naszych przodków budujących lepsze jutro ojczyzny i razem kontynuujemy ich dzieło. Pamiętamy, że Polska to wielka rzecz i nasze wielkie zobowiązanie. Wyrażając radość i dumę z tego, że jesteśmy Polakami, jednoczmy się pod biało-czerwonymi barwami. Tylko razem możemy dokonywać wielkich czynów" - napisał premier.

 

Uczestnicy uroczystości odtańczyli poloneza, którego prowadzili członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin". Następnie rozpoczął się festyn. Wystąpiły zespoły folklorystyczne, wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Można było obejrzeć wystawę historycznych pojazdów wojskowych, których używały polskie jednostki na Zachodzie podczas II wojny światowej oraz porozmawiać z rekonstruktorami w mundurach i z wyposażeniem żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa oraz 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie