Komisja Europejska kolejny raz podnosi prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski

Biznes
Komisja Europejska kolejny raz podnosi prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski
Flickr/

Komisja Europejska szacuje, że w 2018 roku wzrost gospodarczy Polski wyniesie 4,3 proc. To o jedną dziesiątą punktu procentowego więcej, niż przewidywano w lutym - wynika z opublikowanego w czwartek raportu. - KE to kolejna instytucja międzynarodowa, która podnosi prognozę wzrostu polskiej gospodarki i dostrzega w niej zmiany na lepsze - skomentował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Komisja wskazuje w nim, że głównymi czynnikami wzrostu w Polsce są konsumpcja prywatna i inwestycje, a także szybki wzrost płac, wysoki poziom zaufania konsumentów oraz unijne fundusze strukturalne.

 

Według prognoz KE wzrost polskiej gospodarki będzie "nadal silny" i wyniesie 4,3 proc. - "tylko nieznacznie mniej" niż w 2017 r., kiedy odnotowano go na poziomie 4,6 proc.

 

Unijni analitycy przewidują, że w 2019 r. wzrost gospodarczy Polski wyniesie 3,7 proc.

 

KE odnotowuje, że na początku 2018 r. inflacja spadła z ubiegłorocznego poziomu 1,6 proc. do 1,3 proc, ale przewiduje, że w obecnym i przyszłym roku wzrośnie do 2,5 proc.

 

"Dbałość o finanse publiczne już procentuje"

 

- Po raz kolejny międzynarodowa instytucja podnosi prognozę wzrostu dla Polski. Tym razem Komisja Europejska ogłosiła, że PKB będzie rosnąć w tym roku w naszym kraju w granicach 4,3 proc. - skomentował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

 

Jak podkreślił, zmiana w stosunku do prognozy zaprezentowanej w lutym br., potwierdza, że KE, podobnie jak wcześniej agencje ratingowe i światowe instytucje finansowe, "dostrzega w polskiej gospodarce zmiany na lepsze, uznając ją za stabilną, bezpieczną, o solidnych fundamentach do dalszego rozwoju".

 

Według KE zwiększyć ma się również poziom inwestycji, zarówno publicznych, jak i prywatnych. - Dbałość o finanse publiczne i tworzenie dobrego klimatu inwestycyjnego już procentuje. Dzięki m.in. sprawnie wykorzystywanym funduszom unijnym, poprawę w zakresie inwestycji publicznych widać było już w drugiej połowie 2017 roku - wskazał Kwieciński.

 

Szef MIiR zaznaczył, że plany rządu nie ograniczają się wyłącznie do inwestycyjnego "tu i teraz". - Wydawanie funduszy unijnych nie jest sztuką. Sztuką jest inwestować je tak, aby się one z roku na rok zwracały. Tak samo: pracę rządu docenia się nie za to, że Polacy i polskie firmy inwestują, ale za to, że usuwamy bariery prawne i urzędowe, które uwolnią inwestycje na lata, a nie tylko doraźnie - podkreślił minister.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie