Reuters: nowy pomysł FIFA. Minimundial co dwa lata

Świat
Reuters: nowy pomysł FIFA. Minimundial co dwa lata
Wiki Media/Kremlin.ru/CC BY 4.0

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) planuje co dwa lata organizować minimundial z udziałem ośmiu reprezentacji ze wszystkich kontynentów. Turniej ten - rozgrywany na przełomie października i listopada - miałby zastąpić tradycyjny Puchar Konfederacji.

Informację na ten temat podał w środę Reuters, powołując się na list prezydenta FIFA Gianniego Infantino do członków Rady FIFA (dawny Komitet Wykonawczy, głównie ciało decyzyjne), do którego dotarli dziennikarze agencji.

 

Zastąpi Puchar Konfederacji

 

Impreza, na którą - według Infantino - "poważna i solidna" grupa inwestorów gotowa ma być wydać 25 miliardów dolarów w cyklu 12-letnim, nosiłaby nazwę Final 8. Miałaby odbywać się w latach nieparzystych, począwszy od 2021 roku, i stanowić globalne zwieńczenie rywalizacji w kontynentalnych Ligach Narodów.

 

W Europie faza grupowa pierwszej edycji LN odbędzie się w tym roku, a turniej finałowy z udziałem czterech ekip w czerwcu 2019. Podobne współzawodnictwo wprowadziła już do kalendarza strefa CONCACAF, obejmując Amerykę Północną, Środkową i Karaiby. W obu przypadkach rywalizacja obejmuje wszystkie kontynentalne zespoły z podziałem na dywizje na podstawie rankingu, a między grupami obowiązywać będzie zasada spadków i awansów.

 

Nowa impreza pod egidą FIFA miałaby zastąpić rozgrywany co cztery lata - zawsze rok przed mistrzostwami świata - Puchar Konfederacji FIFA.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie