Policjanci CBŚP rozbili grupę kradnącą luksusowe samochody

Polska

Zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się kradzieżami luksusowych samochodów w Niemczech, rozbili funkcjonariusze z CBŚP i policjanci z Drezna. W Polsce i w Niemczech zatrzymano pięć osób. Według policji łupem złodziei padły auta o łącznej wartości 1,7 mln euro.

Jak poinformowała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz, rozbicie grupy to efekt współpracy polskiej i niemieckiej policji w ramach programu "Limes". Celem tego przedsięwzięcia jest współpraca międzynarodowa zmierzająca do zwalczania zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się kradzieżami w Niemczech luksusowych pojazdów znanych marek.

 

Kurierzy, złodzieje i wozaki

 

- Podczas kolejnych spotkań i wymiany informacji policjanci ustalili, że na terenie przygranicznym działała grupa, która kradła w Niemczech auta, następnie pojazdy były demontowane, a części sprzedawane przez paserów - przekazała rzeczniczka.

 

CBŚP

 

Kom. Jurkiewicz wyjaśniła, że grupa miała zhierarchizowana strukturę. Tworzyli ją kurierzy, złodzieje i tzw. wozaki. - Jedna z osób wyszukiwała na terenie Niemiec pojazdy, następnie zlecała kradzież wspólnikom, wyposażając ich w sprzęt służący do pokonywania zabezpieczeń. Po kradzieży "wozak" przewoził skradziony samochód na terytorium Polski, gdzie przekazywał paserom do rozbiórki - wyjaśniła kom. Jurkiewicz.

 

W efekcie wspólnej akcji polskich i niemieckich policjantów w Polsce (w województwach dolnośląskim i wielkopolskim) i w Niemczech zatrzymano pięć osób. W ich mieszkaniach policjanci znaleźli dokumenty pojazdów, w tym dowody rejestracyjne, karty pojazdów i umowy kupna sprzedaży. Znaleziono też podzespoły ze skradzionych aut, różnego rodzaju kluczyki oraz polskie i niemieckie tablice rejestracyjne.

 

Tymczasowy areszt

 

Sąd Okręgowy we Wrocławiu na wniosek Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zdecydował o tymczasowym aresztowaniu czterech podejrzanych w tej sprawie i ich przekazaniu niemieckim organom ścigania.

 

- Według obowiązujących przepisów osoby te w najbliższym czasie zostaną przekazane stronie niemieckiej, gdzie będzie toczył się przeciwko nim proces karny - podkreśliła rzeczniczka CBŚP.

 

Policja nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie