Karski: Polska nie zgodzi się na rozwiązania, które będą dla niej niekorzystne

Polska

Jeśli Bruksela będzie chciała powiązać przyznawanie unijnych funduszy z praworządnością, to Polska powinna zawetować budżet - powiedział w programie "Tak czy Nie" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski.

Komisja Europejska przyjęła w środę propozycję wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Całkowita suma zobowiązań ma wynieść w tym okresie 1,279 biliona euro, natomiast płatności 1,246 biliona euro. Podziału na koperty narodowe na razie nie ma. W nowym projekcie zaproponowano uzależnienie wypłaty funduszy od przestrzegania praworządności.

 

- Ja z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć: Polska jak i żadne inne państwo nie zgodzi się na rozwiązania, które będą dla niej niekorzystne, które będą pozostawiały uznaniowość - powiedział Karski. 

 

- Jeżeli Unia Europejska będzie chciała wprowadzić taką zasadę, czyli powiązać fundusze z praworządnością, nie będzie miała budżetu. Tak? - dopytywała Agnieszka Gozdyra.

 

- Ja bym taką decyzję podjął, gdyby to ode mnie zależało i sądzę, że rząd Polski postępując racjonalnie, nie powinien się zgodzić na taki budżet. Droga jest daleka do tego - odpowiedział Karki.

 

Gozdyra pytała, czy jest taki pomysł, aby postawić UE przed takim ultimatum.

 

- Gdyby to ode mnie zależało, podjąłbym taką decyzję - odparł europoseł.

 

Polsat News

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie