Dziś Dzień Flagi. "Znak jednoczący Polaków w kraju i zagranicą"

Polska
Dziś Dzień Flagi. "Znak jednoczący Polaków w kraju i zagranicą"
PAP/Marcin Bielecki

- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypomina nam o szacunku dla symboli narodowych. Szanując własny symbol, szanujemy też symbole innych narodów - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

- Flaga to jeden z najważniejszych symboli Polski. To znak jednoczący Polaków, wskazujący na naszą tożsamość. To powód do dumy i wyraz związku z ojczyzną - powiedział rzecznik KEP. Dodał, że dzięki symbolom takim jak flaga narodowa możemy się również komunikować z innymi narodami oraz wspólnie przeżywać doświadczane wydarzenia. - Okazując szacunek dla symboli narodowych innych krajów, stajemy się realizatorami chrześcijańskiego rozumienia patriotyzmu - zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.

 

Od 2004 roku

 

2 maja między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja) obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

 

Święto Flagi RP zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Wybór tego dnia nie był przypadkowy, chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

 

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

 

Flagi do końca roku

 

Premier Mateusz Morawiecki na kwietniowej konwencji Zjednoczonej Prawicy poinformował, że postanowił, aby na wszystkich budynkach administracji publicznej, administracji rządowej do końca roku jubileuszu odzyskania niepodległości wisiały flagi państwowe. Jak mówił wówczas, barwy narodowe "jednoczą Polaków wokół dobra".

 

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że premier wydał odpowiednie rozporządzenie do urzędów administracji publicznej i rządowej ws. wywieszenia flag.

 

- Obchodzimy przez cały rok 100-lecie odzyskania niepodległości, także premier Mateusz Morawiecki namawia, żeby wszyscy wywiesili flagę od 2 maja do ostatniego dnia tego roku - powiedział Dworczyk.

 

W ramach obchodów Dnia Flagi RP premier odwiedzi Stalową Wolę, gdzie wręczy kilkadziesiąt flag państwowych przedstawicielom różnych grup społecznych, w tym m.in. policjantom i strażakom. Następnie podczas objazdu po kraju premier będzie wręczał flagi także przedstawicielom lokalnej społeczności.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie