Abp Gądecki: nie byłoby Polski niepodległej bez działalności Kościoła

Polska
Abp Gądecki: nie byłoby Polski niepodległej bez działalności Kościoła
PAP/Paweł Jaskółka

- Nie byłoby Polski niepodległej bez działalności Kościoła, który był jedyną instytucją o nieprzerwanej ciągłości - mówił w środę na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Kościelne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to jeden z tematów obrad Rady Stałej KEP, której członkowie tradycyjnie spotkali się w częstochowskim sanktuarium.

Przewodniczący KEP powiedział w środę, że Kościół - podobnie jak instytucje państwowe - przygotowuje wydarzenia związane z jubileuszem 100-lecia niepodległości. Największe z nich odbędą się - po niedawnych uroczystościach ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie - na Jasnej Górze, a także w Krakowie i Warszawie. Plan tych uroczystości to jeden z tematów środowych obrad Rady Stałej KEP.

 

Ważna rola Kościoła

 

Abp Gądecki podkreślił wkład Kościoła w dzieło odzyskania niepodległości. "Gdy państwo, struktury państwa polskiego nie istniały, Kościół w dalszym ciągu istniał i rozciągał swoje wpływy ponad granicami wszystkich trzech zaborów" - mówił metropolita poznański, wskazując na kluczową rolę Kościoła w dążeniu do niepodległej Polski.

 

"Ta rola Kościoła, która uczyła drogi do świętości, była najważniejszą, która pracowała dla wolności wewnętrznej Polaków. To, co Kościół zrobił w sensie rozwoju nauki, kultury (…), dążenia i pragnienia rozwijania przedsiębiorczości w czasach zaborów, to wszystko nie równa się pracy na rzecz uświęcania Polaków - dzięki niej można było po odzyskaniu niepodległości wydobyć takich ludzi, którzy nie oglądając się na interes własny, byli gotowi budować rzetelnie ojczyznę" - powiedział arcybiskup.

 

Kościelne obchody 100-lecia niepodległości Polski rozpoczęły się 28-29 kwietnia w Gnieźnie uroczystościami ku czci św. Wojciecha. Kolejnym punktem będzie czwartkowy odpust Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze. W środę poprzedziło go otwarcie przez abp. Gądeckiego wystawy w jasnogórskim Arsenale pt. "Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918".

 

Kolejnymi wydarzeniami jubileuszowymi będą uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa i procesja z Wawelu na Skałkę (13 maja), XI Święto Dziękczynienia w Świątyni Bożej Opatrzności w Warszawie (3 czerwca) oraz Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości (ogólnopolskie w Warszawie i lokalne w diecezjach) - 11 listopada.

 

Regulacje dot. ochrony danych osobowych

 

Podczas środowego posiedzenia Rady Stałej KEP na Jasnej Górze biskupi rozmawiają także m.in. o stanie organizacji kościelnych struktur ochrony danych osobowych w kontekście promulgowanego 30 kwietnia Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim. Abp Gądecki wskazał na potrzebę przygotowania księży do praktycznego stosowania przepisów w tym zakresie.

 

"Pozostaje przed nami jakiś długi cykl przygotowania duchowieństwa do poważnego podejścia do tych regulacji prawnych, dlatego że bardzo drobne zaniedbanie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji" - ocenił przewodniczący KEP, zaznaczając, że Kościół zawsze poważnie traktował sprawy związane z ochroną danych osobowych.

 

"W jakimś znaczeniu ta ochrona zawsze była; może nie w takim sensie w jakim teraz zostało to przedstawione w nowych regulacjach prawnych, ale zasadniczo, gdyby Kościół nie chronił tych danych, to nie mielibyśmy dzisiaj ksiąg metrykalnych z XVI-XVII wieku aż do naszych czasów" - wyjaśnił hierarcha.

 

Dotąd zasady dotyczące ochrony danych osobowych w Kościele katolickim zawarte były w wielu dokumentach Kościoła powszechnego i partykularnego. Od 30 kwietnia kwestię tę reguluje jednolity dokument - Dekret ogólny KEP w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim. Ma on na celu uaktualnienie, ujednolicenie, uszczegółowienie i dostosowanie dotychczas istniejących w Kościele zasad ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych do rozporządzenia Unii Europejskiej, które będzie stosowane od dnia 25 maja br.

 

Cykliczne spotkania

 

Rada Stała KEP spotyka się przed każdym zebraniem plenarnym KEP. Obecnie tworzą ją: arcybiskupi: Stanisław Gądecki, Marek Jędraszewski, Wojciech Polak, Sławoj Leszek Głódź, Stanisław Budzik, Józef Kupny, Grzegorz Ryś, Wiktor Skworc, kard. Kazimierz Nycz oraz biskupi: Artur Miziński, Andrzej Czaja, Marek Mendyk i Piotr Turzyński.

 

W programie środowych obrad Rady jest także relacja z kwietniowych obrad Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Ich tematem były m.in. polityka prorodzinna, obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, reforma edukacji, ochrona danych osobowych oraz ochrona seniorów przed oszustami.

 

Podczas spotkania na Jasnej Górze Rada Stała wybierze zagadnienia, które będą dyskutowane na 379. Zebraniu Plenarnym KEP 7-9 czerwca w Siedlcach i Janowie Podlaskim. Biskupi wezmą tam udział w uroczystościach związanych z 200-leciem utworzenia diecezji siedleckiej i 100-leciem jej odrodzenia.

 

PAP

paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze