Motocykle wjechały na stołeczne buspasy. Na razie w ramach testów

Polska
Motocykle wjechały na stołeczne buspasy. Na razie w ramach testów
Polsat News

Od wtorku w ramach testów motocykliści mogą jeździć dwoma stołecznymi buspasami - w ul. Radzymińskiej i Trasą Łazienkowską. Testy będą trwały rok i jeśli się powiodą, to niewykluczone, że motocykliści zostaną wpuszczeni na kolejne buspasy.

Od wtorku motocykliści mogą się poruszać dwoma stołecznymi buspasami. Testowe wpuszczenie motocykli na buspasy w ul. Radzymińskiej i Trasie Łazienkowskiej zapowiedziano 27 marca po spotkaniu motocyklistów z inicjatywy "Tak dla motocykli na buspasach" z urzędnikami stołecznego ratusza i policją.

 

 

Z informacji, jakie przekazała Komenda Stołeczna Policji, wynika, że Zarząd Dróg Miejskich przygotował dla obu ciągów zmiany organizacji ruchu. Jak zaznaczył Mariusz Mrozek z zespołu prasowego komendy stołecznej, policja zaopiniowała te zmiany pozytywnie, ale z pewnymi zastrzeżeniami.

 

"Dużo zależy od samych motocyklistów"

 

- Po pierwsze, jeżeli wprowadzone zmiany przełożą się na wzrost zdarzeń negatywnych w ruchu drogowym, czyli przybędzie nam na buspasach kolizji i wypadków z udziałem motocyklistów, to ten program testowy zostanie wstrzymany - powiedział Mariusz Mrozek. Ponadto w jednym miejscu policja wskazała na konieczność poprawienia oznakowania poziomego.

 

- Będziemy to monitorować, dużo zależy od samych motocyklistów i od tego, jak oni odnajdą się na buspasach i jak będą się tamtędy poruszać. Muszą pamiętać o tym, że nie są pojazdami uprzywilejowanymi, a poniekąd z tego pasa korzystają grzecznościowo wobec komunikacji miejskiej - powiedział Mrozek.

 

Dodał, że odpowiednie bezpieczeństwo muszą zachować również kierowcy samochodów, którzy włączają się do ruchu z ulic poprzecznych na trasach, którymi poprowadzone są buspasy. - Muszą mieć tą świadomość, że buspasem może poruszać się motocykl, który jest słabiej widoczny - podkreślił.

 

Możliwe kolejne lokalizacje

 

Mrozek zaznaczył, że jeśli przez rok okaże się, że wprowadzone rozwiązanie się sprawdza, a co za tym idzie - "po pierwsze nie przybywa kolizji i wypadków, a z drugiej strony - ich liczba maleje", to najprawdopodobniej po zakończeniu testów motocykliści mogliby zostać wpuszczeni również na inne buspasy w stolicy.

 

Spotkanie motocyklistów z inicjatywy "Tak dla motocykli na buspasach" z urzędnikami stołecznego ratusza oraz policją odbyło się w Biurze Polityki Mobilności i Transportu 27 marca. Jak wtedy ustalono, w ramach testów motocykle pojadą buspasem w ul. Radzymińskiej i Trasą Łazienkowską. Miasto zapowiadało również przeprowadzenie adresowanej do kierowców "dużej" kampanii informacyjnej. Podkreślono, że sytuacja na buspasach będzie monitorowana.

 

Wcześniej Komenda Stołeczna Policji wydała negatywną opinię w sprawie wpuszczenia motocykli na buspasy. Podkreślała m.in. że buspasy zostały utworzone i zaprojektowane w celu przejazdu zbiorowej komunikacji miejskiej, są tam przystanki autobusowe bez zatoczek, które motocykliści mogą wykorzystywać do wyprzedzania autobusów, a aby to zrobić, musieliby przekraczać linię ciągłą, a więc łamać przepisy. Policja zaznaczyła jednak, że jej opinia nie jest dla miasta wiążąca.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!