Poniedziałek ostatnim dniem na rozliczenie PIT za 2017 rok

Polska

Poniedziałek jest ostatnim dniem na przesyłanie deklaracji podatkowej PIT za zeszły rok i rozliczenie podatku. MF radzi, by PIT-a wysłać przez internet - jest szybciej, a ryzyko popełnienia błędu jest mniejsze. W ten sposób rozliczyło się już prawie 11 mln podatników.

Termin na rozliczenie podatku i złożenie rocznej deklaracji PIT za 2017 r. mija 30 kwietnia br. Ministerstwo finansów radzi, by skorzystać z najprostszej i najszybszej formy rozliczenia - przez internet. Można skorzystać ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR) lub rozliczyć się za pomocą e-Deklaracji.

 

Najczęściej popełniane błędy

 

- Najczęściej podatnicy popełniają błędy podczas wypełniania deklaracji w formie tradycyjnej, papierowej. Zwykle to bardzo proste błędy, np. brak podpisu; niezaznaczenie pola, które wskazuje, czy wypełniamy zeznanie, czy korektę; brak informacji o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem. Zdarzają się też błędy rachunkowe - poinformował Paweł Jurek z biura prasowego resortu finansów.

 

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą należy pamiętać o wpisaniu danych identyfikacyjnych, czyli numerze NIP.

 

Jurek podkreślił, że takich błędów można uniknąć korzystając z internetowego rozliczenia przez system e-Deklaracje. - Jeżeli rozliczamy się przez internet za pomocą e-Deklaracje, to ryzyko pomyłki jest znacznie mniejsze. System nie dopuszcza do wysłania deklaracji zawierającej błędy. Aplikacja sama liczy oraz sprawdza, czy wszystkie pola zostały wypełnione - powiedział przedstawiciel MF.

 

Rekordowa liczba deklaracji złożonych online

 

Zgodnie z danymi resortu finansów, do 6 rano w poniedziałek do systemu ministerstwa finansów wpłynęło 10 mln 920 tys. e-deklaracji. - To rekordowa liczba, bowiem w zeszłym roku w ten sposób przesłano niespełna 10 mln formularzy - powiedział Jurek.

 

Informacje o rozliczeniu można uzyskać na stronie www.szybkipit.pl oraz na Portalu Podatkowym MF, gdzie znajdują się wszystkie informacje i formularze niezbędne do wypełnienia deklaracji. Fiskus zaprasza też na profil na FB.

 

W jaki sposób można złożyć PIT podpowiada reporterka Polsat News - Olga Owczarek.

 

 

PAP, Polsat News

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie