Minister Rafalska zaprosiła protestujących na rozmowy poza Sejmem. "Nie skorzystamy"

Polska

- Otrzymaliśmy zaproszenie od minister Rafalskiej na rozmowy w CPS "Dialog"'. Nie skorzystamy z propozycji, nie możemy wyjść z Sejmu, bo jeśli opuścimy ten budynek, to nie będziemy mieć możliwości powrotu - powiedziała Iwona Hartwich z komitetu protestacyjnego. MRPiPS zapewnia, że osoby, które opuszczą Sejm na czas rozmów, po ich zakończeniu, ponownie zostaną wpuszczone do gmachu parlamentu.

- W 2014 r. dostaliśmy dwuletni zakaz na wejście do Sejmu. Usilnie zapraszamy panią minister, żeby wrócić do rozmów, ale w budynku parlamentu, w cztery oczy, bez kamer - powiedziała Hartwich.

 

Z kolei inna protestująca Marzena Stanewicz apelowała do Elżbiety Rafalskiej, by ta przedstawiła konkretne propozycja.

 

- Pani minister, apelujemy do pani z tego miejsca, żeby się pani spotkała z nami, przyszła już naprawdę z takimi konkretnymi rozwiązaniami. Proszę nas stąd nie wyciągać, proszę z nami rozmawiać, proszę nas tutaj nie zostawiać samych sobie - apelowała.

 

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej podtrzymuje zaproszenie do rozmów, ale w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

 

13. dzień protestu

 

Sejmowy protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych trwa 13. dzień. Domagają się oni realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden to wprowadzenie dodatku "na życie" dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według aktualnej propozycji, protestujący domagają się, by dodatek był wprowadzany krocząco - 300 zł od czerwca 2018 r., 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020.

 

Drugi postulat to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego, obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

 

W czwartek przyjęty został przez rząd projekt o podwyższeniu renty socjalnej, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 

Kolejny projekt, przedstawiony przez rząd w piątek ma odpowiadać na postulat 500-złotowego dodatku i gwarantować niepełnosprawnym ok. 520 zł miesięcznych oszczędności z tytułu wydatków na wyroby medyczne i rehabilitację. Protestujący nie uznają jednak tej propozycji za realizację swojego postulatu, nazywają ją "manipulacją" i podkreślają, że oczekują "żywej gotówki" nie zaś świadczeń rzeczowych.

 

polsatnews.pl, Polsat News

nro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie