Kuchciński: Rzeczpospolita nigdy nie uznała władzy absolutnej; stanowimy sami o sobie

Polska
Kuchciński: Rzeczpospolita nigdy nie uznała władzy absolutnej; stanowimy sami o sobie
PAP/Paweł Supernak

Rzeczpospolita nigdy nie uznała władzy absolutnej, absolutyzm był zawsze obcy naszej świadomości politycznej i po dzień dzisiejszy jest on dla nas nie do przyjęcia; stanowiliśmy, stanowimy i stanowić będziemy sami o sobie - oświadczył marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie bierze udział w międzynarodowej konferencji naukowej "Sejm I Rzeczypospolitej - parlament wielu narodów a europejskie reprezentacje stanowe"; została ona zorganizowana pod jego honorowym patronatem.

 

Kuchciński ocenił w swoim wystąpieniu, że konferencja jest "wydarzeniem niezwykle donośnym" i - jak wskazał - jest to pierwsze tego typu wydarzenie, organizowane w ramach tegorocznych obchodów 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej.

 

"Byliśmy i jesteśmy ludźmi wolnymi"

 

- Wszyscy mamy świadomość, że polski Sejm i polski parlamentaryzm należą do najstarszych na świecie - mówił marszałek Sejmu. Jednak - jak dodał - nie chodzi tylko o "daty i okrągłe rocznice", ale przede wszystkim o "podkreślanie znaczenia tradycji podstawowej instytucji życia publicznego Polski, jaką jest parlament".

 

- Chodzi nam o uznanie jego roli (parlamentu) i wpływu na polityczną świadomość Polaków oraz innych narodów naszej części Europy - podkreślił Kuchciński. Jak oświadczył, "istotą tej politycznej świadomości, jest przekonanie, że byliśmy i jesteśmy ludźmi wolnymi, którzy sami kształtują swój polityczny los".

 

Kuchciński zaznaczył, że można "różnie oceniać" ustrój dawnej Rzeczpospolitej, ale - jak powiedział - "wszyscy zgodzą się z prostym stwierdzeniem, że Rzeczpospolita nigdy nie zaznała, ani nie uznała władzy absolutnej, w przeciwieństwie do wielu innych państw Europy Zachodniej".

 

"Stanowiliśmy, stanowimy i stanowić będziemy sami o sobie"

 

- Absolutyzm był zawsze obcy naszej świadomości politycznej i po dzień dzisiejszy jest dla nas nie do przyjęcia. Jako gospodarze we własnym domu stanowiliśmy, stanowimy i stanowić będziemy sami o sobie - oświadczył marszałek Sejmu.

 

W konferencji udział biorą m.in. wicemarszałkowie Sejmu z PiS - Beata Mazurek oraz Ryszard Terlecki.

 

Kancelaria Sejmu poinformowała, że w konferencji udział biorą wybitni przedstawiciele środowisk naukowych - z Polski, Węgier, Litwy, Białorusi oraz Ukrainy - specjalizujący się w badaniach nad różnymi okresami i aspektami rozwoju polskiego Sejmu, a także nad historią parlamentów innych krajów europejskich.

 

Uczestnicy spotkania, debatują m.in. o genezie ustroju parlamentarnego (od zgromadzenia monarchy i elity urzędniczej do trzech stanów sejmujących: króla, senatorów i posłów) o parlamentaryzmie, jako czynniku integracji Rzeczypospolitej, o kulturze politycznej szlachty oraz osiągnięciach staropolskiego Sejmu.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie