Sąd odroczył postanowienie ws. zażalenia na tzw. areszt kaucyjny dla Jakuba R.

Polska
Sąd odroczył postanowienie ws. zażalenia na tzw. areszt kaucyjny dla Jakuba R.
Polsat News

Wrocławski Sąd Apelacyjny w czwartek odroczył do 9 maja wydanie orzeczenia ws. zażalenia złożonego przez prokuraturę na zastosowanie tzw. aresztu kaucyjnego wobec b. wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami stołecznego ratusza Jakuba R.

O odroczeniu orzeczenia poinformował dziennikarzy po posiedzeniu sądu prokurator Krzysztof Sztur z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Wyjaśnił, że sąd przerwał posiedzenie do 9 maja z uwagi na fakt, że nie upłynął jeszcze termin na złożenie zażalenia na ubiegłotygodniowe postanowienie o zastosowaniu tzw. aresztu kaucyjnego dla Jakuba R. Takie zażalenie złożyła prokuratura, a obrona rozważa jego złożenie.

 

- Sąd słusznie uznał, że dopiero po upływie terminu środków odwoławczych, czy też wpłynięciu wszystkich zażaleń, będzie miał możliwość rozpoznania środków odwoławczych na postanowienie pierwszej instancji - powiedział prokurator.

 

Pełnomocnik Jakuba R., mecenas Artur Pietryka, powiedział dziennikarzom, że obrona rozważa złożenie zażalenia na postanowienie o tzw. areszcie kaucyjny. - To postanowienie ma charakter warunkowy. Ono składa się z dwóch elementów. Po pierwsze sąd przedłużył stosowanie aresztu, a dopiero w drugiej kolejności wskazał, że areszt zostanie uchylony jeśli zostanie wpłacone poręczenie majątkowe. My może skarżyć i samo przedłużenie aresztu, zasadność tego, i możemy skarżyć choćby wysokość poręczenia majątkowego - powiedział adwokat.

 

Jeden z głównych podejrzanych ws. reprywatyzacji 

 

W ubiegłym tygodniu Sąd Apelacyjny przedłużył R., który jest jednym z głównych podejrzanych w śledztwie dotyczącym warszawskich reprywatyzacji, areszt na trzy miesiące. Zastrzegł jednak, że będzie mógł go opuścić, jeśli do 20 maja wpłaci 2 mln zł kaucji. Tę decyzję zaskarżyła prokuratura, a sąd na jej wniosek wstrzymał postanowienie o zastosowaniu tzw. aresztu kaucyjnego do czas rozpatrzenia zażalenia na zastosowanie tego środka zapobiegawczego. Oznacza to, że do tego czasu R. będzie przebywał w areszcie.

 

Jakub R. w latach 2006-2013 był wiceszefem Biura Gospodarki Nieruchomościami (BGN) stołecznego ratusza. W końcu stycznia 2017 r. został zatrzymany przez CBA w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. Jakub R. usłyszał zarzuty m.in. przyjęcia ponad 30 milionów złotych między innymi w związku z nieuczciwą reprywatyzacją działki na Placu Defilad, tuż przy Pałacu Kultury i Nauki.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie