Polka mieszkająca w Niemczech odzyskała trójkę dzieci odebranych jej przez Jugendamt

Świat
Polka mieszkająca w Niemczech odzyskała trójkę dzieci odebranych jej przez Jugendamt
Pixabay.com/Skullman/Zdj. ilustracyjne

W środę berliński sąd ostatecznie orzekł, że to matka sprawować będzie władzę rodzicielską, a winny przemocy domowej ojciec ma zakaz zbliżania się do rodziny - podało ministerstwo sprawiedliwości.

"Dzięki staraniom Ministerstwa Sprawiedliwości mieszkająca w Niemczech Polka odzyskała trójkę dzieci, odebranych jej ponad rok temu przez Jugendamt. Wczoraj (25 kwietnia) berliński sąd ostatecznie orzekł, że to mama sprawować będzie władzę rodzicielską, a ojciec - winny przemocy domowej - ma zakaz zbliżania się do rodziny" - poinformował w czwartek w komunikacie resort sprawiedliwości.

 

Ministerstwo zaznaczyło, że "długa walka o odzyskanie polskich dzieci" zaczęła się w lutym 2017 r., zaraz po tym, gdy kobieta poprosiła o pomoc polskie Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

"Matce zakazano nawet rozmawiania z nimi po polsku" 

 

Zdaniem resortu sprawa była "szczególnie bulwersująca", ponieważ rodzeństwo - chłopiec i młodsze od niego bliźniaki - "zostały nie tylko umieszczone w placówce opiekuńczej, ale i rozdzielone". "Niemiecki sąd odebrał obojgu rodzicom prawo do opieki nad dziećmi. Matce zakazano nawet kontaktów telefonicznych z dziećmi i rozmawiania z nimi po polsku" - czytamy w komunikacie.

 

Jak podało MS, o pilną pomoc w tej sprawie wystąpił do władz niemieckich wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, który poruszył tę sprawę m.in. podczas rozmów w Berlinie z Ralfem Kliendiekiem, sekretarzem stanu niemieckiego Ministerstwa Rodziny, Osób Starszych i Dzieci.

 

"Po interwencjach Ministerstwa Sprawiedliwości, MSZ oraz polskich służb konsularnych dzieci umieszczono w tym samym ośrodku opiekuńczym. Ale dopiero 25 kwietnia 2018 r. batalia o odzyskanie dzieci znalazła szczęśliwy finał. Berliński sąd przywrócił matce władzę rodzicielską, a trójka rodzeństwa ostatecznie wróciła do domu" - pisze resort.

 

Około 800 tys. Polaków mających wyłącznie obywatelstwo polskie

 

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło, że sytuacja polskich rodzin i dzieci mieszkających poza granicami Polski leży w sferze szczególnego zainteresowania resortu. Jak podano w komunikacie, w Niemczech mieszka obecnie około 800 tys. Polaków mających wyłącznie obywatelstwo polskie, a także 1,5 miliona osób, które mają podwójne obywatelstwo - polskie i niemieckie.

 

"Ministerstwo udziela pomocy polskim obywatelom, gdy za granicą są pozbawiani praw do wychowywania własnych dzieci. Interwencjom towarzyszą systematyczne działania na arenie międzynarodowej, których celem jest systemowe rozwiązanie problemu. Współpraca z Niemcami zainicjowana została rok temu, podczas wizyty wiceministra Michała Wójcika w Berlinie" - czytamy w komunikacie.

 

Resort zaznaczył również, że problem nie dotyczy jednak wyłącznie Niemiec. "To sprawa niezwykle ważna dla wielu polskich rodzin żyjących w krajach UE, której poświęcone były liczne wizyty zagraniczne Michała Wójcika, a także wystąpienie wiceministra podczas wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim" - napisało ministerstwo.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie