Mike Pompeo zatwierdzony na stanowisku sekretarza stanu USA

Świat
Mike Pompeo zatwierdzony na stanowisku sekretarza stanu USA
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Senat USA zatwierdził w czwartek Mike'a Pompeo na stanowisku sekretarza stanu. 54-letni Michael Richard Pompeo, do tej pory dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej, będzie 70. sekretarzem stanu w historii Stanów Zjednoczonych.

Podczas głosowania w Senacie za zatwierdzeniem Pompeo na stanowisku szefa dyplomacji głosowało 57 senatorów, przeciw było 42, a jeden wstrzymał się od głosu. Do zatwierdzenia kandydata na stanowisko sekretarza stanu wymagana jest zwykła większość w 100-osobowym Senacie.

 

Przewaga dwóch głosów

 

W poniedziałek senacka komisja spraw zagranicznych stosunkiem głosów 11 do 9, a więc przewagą zaledwie dwóch głosów, zaleciła całemu Senatowi zatwierdzenie nominacji Pompeo.

 

Prezydent USA Donald Trump w czwartek, jeszcze przed głosowaniem Senatu, w wywiadzie dla telewizji Fox News zarzucił Demokratom, że stosują "obstrukcyjną taktykę", aby przedłużyć proces zatwierdzenia jego kandydata. Grupa senatorów z Partii Demokratycznej chciała zablokować zatwierdzenie nominacji Pompeo z powodu jego konserwatywnych poglądów i bezkrytycznego stosunku do polityki zagranicznej obecnego szefa państwa.

 

Doświadczenie w Kongresie i CIA

 

Mike Pompeo - w przeszłości przedstawiciel prawego skrzydła Partii Republikańskiej związanego ruchem Tea Party, kapitan sił lądowych, adwokat, kongresman ze stanu Kentucky i prywatny przedsiębiorca - po ogłoszeniu przez Trumpa jego nominacji uzyskał poparcie co najmniej 10 zespołów redakcyjnych czołowych amerykańskich organizacji medialnych, w tym uważanego za lewicowy i znienawidzonego przez Trumpa dziennika "The Washington Post".

 

Redakcje podkreślały doświadczenie Pompeo w Kongresie i CIA oraz jego służbę wojskową i argumentowały, że w obecnej niebezpiecznej sytuacji międzynarodowej stanowisko szefa amerykańskiej dyplomacji nie powinno pozostawać nieobsadzone zbyt długo.

 

Pompeo zastąpił Rexa Tillersona

 

Pompeo zastąpi na stanowisku szefa dyplomacji Rexa Tillersona, byłego szefa giganta petrochemicznego ExxonMobil. Trump zwolnił Tillersona w marcu po zaledwie 13 miesiącach pełnienia przez niego tej funkcji.

 

Nowy sekretarz stanu jeszcze w czwartek, bezpośrednio po zaprzysiężeniu, wyruszy w swoją pierwszą podróż dyplomatyczną; uda się do Brukseli, gdzie weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO.


PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie