Amerykanie wkroczyli do opuszczonego konsulatu Rosji w Seattle. "To włamanie" - twierdzą Rosjanie

Świat
Amerykanie wkroczyli do opuszczonego konsulatu Rosji w Seattle. "To włamanie" - twierdzą Rosjanie
Twitter/Russia in USA

Funkcjonariusze Departamentu Stanu USA weszli w środę do rosyjskiego konsulatu w Seattle. Wejście nastąpiło dzień po opuszczeniu placówki przez rosyjskich dyplomatów. Walery Timaszow, były rosyjski konsul generalny w Seattle, nazwał zamknięcie konsulatu "zajęciem" rosyjskiej posiadłości. Świadkowie twierdzą, że funkcjonariusze wyłamali zamki w bramie głównej i weszli do środka siłą.

Rosyjski konsulat generalny w Seattle nakazała zamknąć administracja prezydenta USA Donalda Trumpa w związku ze sprawą próby otrucia (4 marca) byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków.


Rosjanom dano początkowo czas na opuszczenie konsulatu do 1 kwietnia, ale nakaz opuszczenia USA przez dyplomatów przedłużono do północy 24 kwietnia.

 

"Nieruchomość nie była już autoryzowana do celów dyplomatycznych"


Jeden z urzędników Departamentu Stanu stwierdził w rozmowie z ABS News, że "o północy nieruchomość nie była już autoryzowana do żadnych celów dyplomatycznych lub konsularnych i nie obejmowały jej żadne przywileje ani immunitety".


Rosyjscy urzędnicy, którzy byli na miejscu, by udokumentować to, co nazywają "włamaniem", opublikowali serię nagrań z "intruzami" wkraczającymi na teren placówki. Opublikowano je na koncie ambasady rosyjskiej na Twitterze.

 

 

 

Z 34 krajów wydalono ponad 150 dyplomatów rosyjskich

 

W odpowiedzi na zamach na Skripala USA nakazały opuścić kraj 60 rosyjskim dyplomatom oraz zamknięcie rosyjskiego konsulatu generalnego w Seattle. W ramach retorsji Rosja podjęła decyzję o wydaleniu 60 dyplomatów amerykańskich i zamknięciu konsulatu USA w Petersburgu.


W związku z aferą Skripala z 34 krajów wydalono ponad 150 dyplomatów rosyjskich.


ABC News, polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie