Mieli wprowadzić do obrotu 350 kilogramów narkotyków. 33 osoby usłyszały zarzuty

Polska

33 osoby usłyszały zarzuty udziału w obrocie znaczną ilością narkotyków w śledztwie prowadzonym przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Warszawie. Podejrzani mogli wprowadzić do obrotu co najmniej 350 kilogramów narkotyków - poinformowała w środowym komunikacie Prokuratura Krajowa.

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Warszawie nadzoruje śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Kielcach.

 

Zatrzymano 23 osoby

 

"W toku tego postępowania w dniach 16, 17, 19 i 23 kwietnia funkcjonariusze CBŚP, działając na polecenie prokuratora, zatrzymali 23 osoby, a kolejne 10 doprowadzili z zakładów karnych, w których odbywają oni kary pozbawienia wolności orzeczone w innych sprawach" - wynika z komunikatu działu prasowego PK.

 

Do zatrzymań doszło w województwach mazowieckim, lubelskim i łódzkim.

 

Zarzuty, jakie postawiła tym osobom prokuratura, dotyczą udziału w obrocie znaczną ilością substancji psychotropowych i środków odurzających. Podejrzanym zarzucono nielegalne wprowadzenie do obrotu nie mniej niż 350 kilogramów narkotyków.

 

Zabezpieczono 300 tys. złotych

 

Wobec 24 podejrzanych prokurator wnioskował do sądu o tymczasowy areszt - sąd uwzględnił wnioski. Wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze albo wróciły do zakładów karnych, gdzie odbywają kary orzeczone w innych sprawach.

 

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono u podejrzanych ponad 60 tys. zł, samochody i biżuterię - w sumie wartości ponad 300 tys. zł.

 

Jak informuje PK, sprawa jest wyodrębnionym wątkiem śledztwa, w toku którego 18 lipca ub.r. funkcjonariusze kieleckiego CBŚP zlikwidowali nielegalną fabrykę amfetaminy i plantację marihuany. Zabezpieczono wówczas ponad 3,5 kg siarczanu amfetaminy i ponad 3 litry zasadowej amfetaminy.

 

W toku śledztwa ustalono, że nielegalna fabryka amfetaminy działała od połowy 2014 r. Wyprodukowano w niej co najmniej 200 litrów zasadowej amfetaminy, z której po przetworzeniu uzyskano co najmniej 600 kg amfetaminy, która została wprowadzona do obrotu.

Zarzuty przedstawione zatrzymanym ostatnio podejrzanym obejmują działalność przestępczą, prowadzoną od połowy 2012 r. do połowy 2016 r. Dotyczą w większości narkotyków wyprodukowanych w zlikwidowanej w ub.r. roku nielegalnej wytwórni.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie