Ciężarówka do kontroli, a w środku 1,5 miliona sztuk papierosów. "Wydobycie ich trwało ponad dobę"

Polska
Ciężarówka do kontroli, a w środku 1,5 miliona sztuk papierosów. "Wydobycie ich trwało ponad dobę"
Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Podkarpacia udaremnili przemyt 1,5 miliona sztuk papierosów w belach z papierem. Kontrabanda o wartości ponad 1 mln zł została wykryta podczas kontroli ciężarówki na polsko-ukraińskim przejściu w Korczowej.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie st. rachm. Edyta Chabowska, wydobycie papierosów trwało ponad dobę.

 

Prześwietlali rentgenem

 

- 38-letni kierowca ukraińskiej ciężarówki przewoził osiem bel z papierem używanym w produkcji tektur. Towar został zgłoszony do procedury tranzytu i miał trafić do odbiorcy w jednym z krajów UE. Funkcjonariusze z oddziału celnego w Korczowej postanowili sprawdzić przewożony ładunek i podjęli decyzję o prześwietleniu ciężarówki urządzeniem RTG, a następnie przeprowadzili rewizję naczepy - dodała.

 

KAS

Podczas kontroli okazało się, że w pięciu belach z papierem znajdują się papierosy bez polskich znaków akcyzy.

 

Jak podkreśliła Chabowska, rozładunek i dotarcie do kontrabandy okazało się bardzo pracochłonne i wymagało dużego wysiłku fizycznego.

 

Ponad milion złotych

 

- Każda z bel o wymiarach 2,5 metra na 1,5 metra ważyła 2,5 tony. Funkcjonariusze wykryli w ciężarówce łącznie ponad 1,5 mln sztuk papierosów (76 870 paczek), których rynkową wartość szacuje się na ponad 1 milion zł - powiedziała rzeczniczka.

 

KAS

Chabowska zaznaczyła, że gdyby papierosy trafiły do czarnorynkowej sprzedaży na terenie Polski, Skarb Państwa straciłby ponad 1,7 mln złotych z tytułu nieuiszczonych należności celno-podatkowych.

 

KAS 

Wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, w jego ramach zarekwirowany został towar i ciężarówka. Trwa ustalenie skąd pochodziły papierosy i kto miał być ich odbiorcą. Za przemyt takiej ilości papierosów grozi nawet 10 lat więzienia.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie