CBA zatrzymało księgowego międzynarodowej grupy przestępczej. Mieli wyłudzić nawet 400 mln zł

Polska
CBA zatrzymało księgowego międzynarodowej grupy przestępczej. Mieli wyłudzić nawet 400 mln zł
CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało księgowego międzynarodowej grupy przestępczej wyłudzającej VAT - poinformowało CBA. Wyłudzenia podatkowe mogą sięgać nawet 400 mln zł, a samego podatku VAT nawet 80 mln zł.

Wśród zatrzymanych jest też obywatel Wietnamu, który w grupie miał zajmować się praniem pieniędzy. Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że do zatrzymań doszło w środę we wspólnej akcji funkcjonariuszy białostockiej delegatury CBA i Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie.

 

Możliwe kolejne zatrzymania

 

- To operacja wymierzona w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wystawianiem fałszywych faktur oraz praniem brudnych pieniędzy - powiedział Kaczorek. - Przeszukaliśmy lub przeszukujemy łącznie 35 miejsc. Niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie - dodał.

 

Zaznaczył, że nadzór nad śledztwem CBA i środowymi działaniami sprawuje Prokuratura Regionalna w Warszawie. Przeszukania dotyczą mieszkań, siedzib spółek, biur rachunkowych w Warszawie, w Wólce Kosowskiej i w woj. mazowieckim - podał.

 

Funkcjonariusze CBA zatrzymali m.in. głównego księgowego w tej międzynarodowej grupie. - Był odpowiedzialny za strategiczne działania przestępcze, które miały rachunkowo uwiarygodnić fikcyjny obrót towarami - powiedział Kaczorek.

 

Wietnamczyk od prania pieniędzy

 

Drugim zatrzymanym przez Biuro jest Wietnamczyk, który w grupie miał zajmować się praniem pieniędzy - wypłacił w latach 2016-17 z rachunków bankowych firm objętych śledztwem już zalegalizowane 24 mln zł i ok. 375 tys. euro.

 

Zatrzymani trafią do warszawskiej prokuratury regionalnej, gdzie przestawione zostaną im zarzuty dotyczące m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw karno-skarbowych i prania brudnych pieniędzy.

 

Jak ustalili śledczy, działania zlikwidowanej grupy polegały m.in. na wystawaniu nierzetelnych i nieprawdziwych faktur, a następnie deklarowaniu organom podatkowym nieprawdziwych informacji, które miały udokumentować fikcyjny obrót towarami.

 

Kaczorek podał, że ustalone obecnie przez śledczych kwoty deklaracji i tym samym nierzetelnych lub nieprawdziwych faktur sięgają 200 mln zł, ale trwające nadal analizy już zabezpieczonej dokumentacji finansowo-księgowej wskazują, że te wartości mogą być nawet dwukrotnie większe i wynosić 400 mln zł.

 

Co najmniej 20 mln zł

 

Dokonane przez funkcjonariuszy CBA i KAS ustalenia wskazują, iż straty z zaniżenia VAT wyniosły co najmniej 20 mln zł, ale również ta kwota w miarę badania zabezpieczonej dokumentacji finansowej może podwoić do 80 mln zł - podał Kaczorek.

 

Według informacji CBA w proceder zaangażowane były firmy handlowców z Wietnamu nabyte i zarządzane przez obywateli Wietnamu, w tym tzw. słupy - osoby które nie posiadały pozwolenia na pobyt albo w ogóle nie przebywały na terytorium Polski.

 

Fikcyjne faktury VAT pozwalały na przestępcze legalizowanie towarów nieznanego pochodzenia, który sprzedawano m.in. na terenie targowiska w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej.

 

Kaczorek zaznaczył, że to dopiero początek śledztwa w tej sprawie.

 

PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze