Szef MSZ o lokalizacji spotkania Donald Trump-Kim Dzong Un. "Nie sądzę, żeby wybór padł na Warszawę"

Świat

- Myślę, że USA mają już to spotkanie opracowane. Chciałbym, żeby to było w Warszawie, ale nie sądzę, by odbyło się w stolicy Polski. Istotne są względy logistyczne. Polska była wymieniana przez dziennikarzy, ale jesteśmy zbyt oddaleni od Korei Północnej - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w rozmowie z korespondentką Polsat News w Waszyngtonie Magdaleną Sakowską.

Amerykański serwis internetowy Bloomberg w połowie kwietnia opublikował listę dziewięciu miast, w których potencjalnie może odbyć się planowane spotkanie przywódców USA i Korei Północnej. Jedną z wymienianych lokalizacji była Warszawa. Jak jednak powiedział Jacek Czaputowicz, stolica Polski leży w zbyt dużej odległości od Korei Północnej, a poza tym najważniejsza jest "treść porozumienia i chęć współpracy".

 

"Polska ma pewne atuty"

 

Szef MSZ dodał, że polscy dyplomaci "służą pomocą kiedy będzie trzeba", a szczególnie teraz, gdy Polska wraz z początkiem maja obejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

 

- Jako przewodniczący oferujemy nasze kontakty. Polska ma bardzo dobre i trwałe stosunki z Koreą Północną. Jako jedno z niewielu państw mamy tam wciąż ambasadę, uczestniczymy w komisji rozjemczej. Mamy pewne atuty i w naszym interesie jest, aby te atuty wykazywać - powiedział Czaputowicz. 

 

Kim podróżuje pociągiem

 

Kim Dzong-Un, jeśli postanowi wybrać się na szczyt dyplomatyczny pociągiem, jak miało to miejsce w przypadku jego jedynej oficjalnej wizyty, wówczas jedyną możliwą lokalizacją spotkania będzie stolica Mongolii Ułan-Bator.


Poprzedni przywódcy KRLD również rzadko wybierali się w podróże zagraniczne. Jeśli już opuszczali swoją ojczyznę, robili to pociągiem.

 

Korea zapowiedziała wstrzymanie badań i prób jądrowych

 

Jak poinformowała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA, Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe. 

 

"To bardzo dobra wiadomość dla świata i samej Korei Północnej" - napisał w odpowiedzi na te doniesienia prezydent USA Donald Trump na Twitterze. Podkreślił także, że czeka na spotkanie na szczycie z liderem KRLD.

 

polsatnews.pl, Polsat News

nro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie