O odbycie i chorobie. Krystyna Pawłowicz do Moniki Rosy ws. związków partnerskich

Polska
O odbycie i chorobie. Krystyna Pawłowicz do Moniki Rosy ws. związków partnerskich
Polsat News

"Mówi: »mamy prawo kochać i tworzyć rodziny« Ale, do odbytu, to nie kochanie, a choroba, pani poseł. Zaś »rodzina« ma rodzić dzieci, a »współżycia« w tych waszych »związkach« przecież nie ma..." - napisała na Twitterze Krystyna Pawłowicz. Posłanka PiS odpowiedziała na słowa Moniki Rosy z Nowoczesnej, która przy okazji złożenia projektu ustawy o związkach partnerskich mówiła o uczuciach osób LGBT.

Wprowadzenie związków partnerskich dla par jedno- i różnopłciowych oraz nadanie prawa partnerom do przysposobienia dziecka jednego z nich - to główne założenia projektu ustawy o związku partnerskim, który posłowie Nowoczesnej mają złożyć we wtorek w Sejmie.

 

"Realne uczucia i realna miłość"

 

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa, która kierowała pracami nad projektem, zauważyła, że w Polsce żyje około 2 mln osób ze społeczności LGBT (ang. lesbian, gay, bisexual, transgender; lesbijki, geje, osoby biseksualne, osoby transpłciowe).

 

- Ponad milion osób żyje w Polsce w nieformalnych związkach osób tej samej płci. Ponad 50 tys. dzieci wychowuje się w takich rodzinach. Te wszystkie osoby nie mają ochrony prawnej, a państwo udaje, że ich nie widzi. To są realne problemy, realne rodziny, realne dzieci, realne uczucia i realna miłość - podkreśliła posłanka.

 

To do tej wypowiedzi odniosła się na Twitterze Krystyna Pawłowicz. 

 

 

PO: to nie jest nasz projekt

 

Rosa poinformowała, że rozmawiała z posłami PO na temat rozwiązań dot. związków partnerskich. "Co do idei związków partnerskich jesteśmy zgodni. Mam nadzieję, że Platforma Obywatelska poprze ten projekt ustawy" - zaznaczyła.

 

- To nie jest nasz projekt, nie widzieliśmy go. Musimy zobaczyć, jakie zmiany proponuje Nowoczesna. Przypominam, że w poprzedniej kadencji PO miała swój projekt, który, niestety, przepadł. Ja osobiście głosowałam za nim - powiedziała OKO.press Monika Wielichowska z PO, pełnomocniczka ds. równego traktowania w Gabinecie Cieni Platformy.

 

Jeszcze w październiku ubiegłego roku szef PO Grzegorz Schetyna określił związki partnerskie mianem "papierowych emocji".

 

Wzrost społecznej akceptacji

 

Rosa zapowiedziała, że przekaże wszystkim posłom ulotki informujące o inicjatywie legislacyjnej Nowoczesnej, z kolei szefowie partii i klubów mają otrzymać od posłanki informatory poświęcone równości małżeńskiej i związkom partnerskim.

 

Monika Rosa zapowiadając projekt mówiła też, że wychodzi on na przeciw oczekiwaniom społecznym.

 

Jak pokazało czerwcowe badanie IPSOS dla OKO.press w Polsce widać wzrost akceptacji dla związków partnerskich i równości małżeńskiej. Za tym pierwszym rozwiązaniem opowiedziała się ponad połowa Polek i Polaków (52 proc.).

 

polsatnews.pl, PAP, OKO.press

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie