Macron w Białym Domu. Trump: umowa nuklearna z Iranem to katastrofa

Świat
Macron w Białym Domu. Trump: umowa nuklearna z Iranem to katastrofa
PAP/EPA/SHAWN THEW

Prezydent USA Donald Trump przyjął we wtorek w Białym Domu prezydenta Francji Emmanuela Macrona. W jego obecności podkreślił, że porozumienie nuklearne z Iranem jest jego zdaniem "katastrofą". Prezydent USA w czasie rozmów z prezydentem Francji powiedział dziennikarzom, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un chce spotkać się z Trumpem "tak szybko, jak to możliwe".

Amerykański szef państwa podkreślił, że Kim jest niezwykle "otwarty", a jego zachowanie "bardzo honorowe".

 

Szczyt planowany jest na maj lub czerwiec. - Z Kim Dzong Unem odbędziemy spotkanie bardzo niedługo. Wprost powiedziano nam, że chcą, by do spotkania doszło tak szybko, jak to możliwie. To bardzo dobrze dla świata - ocenił Trump.

 

Umowa handlowa USA-Chiny

 

Z kolei już po spotkaniu z Macronem prezydent USA powiedział dziennikarzom w Białym Domu, że jest "bardzo duża szansa" na zawarcie umowy handlowej USA-Chiny. Zapewnił, że w ciągu kilku dni przedstawiciele obu państw zasiądą do negocjacji.

 

Ogłosił też, że "minister finansów (Steven Mnuchin) pojedzie do Chin w najbliższych dniach". Jak oceniały agencje, taka wizyta mogłaby pomóc w złagodzeniu napięć między dwiema największymi światowymi gospodarkami. Narastający konflikt handlowy między Pekinem a Waszyngtonem rodzi obawy przed wybuchem wojny celnej. Trump zarzuca Chinom nieuczciwe praktyki handlowe i grozi cłami na warte 150 mld USD chińskie towary. Pekin odrzuca oskarżenia i zapowiada stanowczy odwet.

 

- Chiny podchodzą (do tej sprawy) bardzo poważnie i my podchodzimy bardzo poważnie - mówił Trump we wtorek w Białym Domu, dodając: "mamy bardzo duże szanse na zawarcie umowy".

 

Prezydent USA przypomniał również, że USA są zaangażowane w poważne rozmowy na temat handlu z Unią Europejską. Dodał przy tym, że relacje handlowe USA i Francji są bardzo dobre. - Wolałbym raczej rozmawiać tylko z Francją - zauważył.

 

Cła na stal i aluminium

 

8 marca Trump, powołując się na przepis dotyczący ochrony bezpieczeństwa narodowego, podpisał rozporządzenie nakładające cła na import stali w wysokości 25 proc., a aluminium - 10 proc. Unia Europejska czasowo została z nich zwolniona i zabiega o stałe zwolnienie z tych taryf. Francuski minister finansów i gospodarki Bruno Le Maire już w marcu zażądał bezwarunkowego wyłączenia Francji z programu amerykańskich ceł na stal i aluminium.

 

Po wtorkowym spotkaniu z Macronem Trump powiedział również, że liczy, iż obaj przywódcy wkrótce osiągną porozumienie w sprawie umowy nuklearnej z Iranem. "Możemy - przynajmniej między nami - porozumieć się już wkrótce. Myślę, że jesteśmy dość blisko zrozumienia się" - powiedział.

 

Umowa z Iranem to "straszliwe porozumienie" i "katastrofa"

 

Przed wtorkowymi rozmowami dwustronnymi obu przywódców Trump w obecności Macrona ponownie podkreślił, że umowa z Iranem to "straszliwe porozumienie", i nazwał je "katastrofą".

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron na wspólnej konferencji z prezydentem USA Donaldem Trumpem po ich spotkaniu oświadczył, że liczy, iż będzie mógł z amerykańskim przywódcą "pracować nad nowym porozumieniem nuklearnym z Iranem".

 

Porozumienie z Iranem ogranicza program jądrowy tego kraju w zamian za zniesienie sankcji. Trump nazywał je jedną z najgorszych umów w historii i w styczniu przedstawił Brytyjczykom, Francuzom i Niemcom ultimatum, wzywając ich do zmodyfikowania do 12 maja wadliwych - według USA - punktów porozumienia. Zagroził, że w przeciwnym razie odmówi ponownego zawieszenia amerykańskich sankcji wobec Iranu.

Po rozmowach dwustronnych Trumpa z Macronem planowano wspólną konferencję obu polityków w Ogrodzie Różanym Białego Domu.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie