Komisja Senatu zaaprobowała nominację Mike'a Pompeo na sekretarza stanu USA

Świat
Komisja Senatu zaaprobowała nominację Mike'a Pompeo na sekretarza stanu USA
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Senacka Komisja Stosunków Zagranicznych stosunkiem głosów 11 "za" do 9 "przeciw" zaleciła Senatowi zatwierdzenie nominacji obecnego dyrektora CIA Mike’a Pompeo na stanowisku sekretarza stanu. Przeciw wydaniu pozytywnej rekomendacji głosowali członkowie komisji z Partii Demokratycznej.

Demokraci z Komisji Stosunków Zagranicznych i senator Rand Paul, przedstawiciel libertariańskiego skrzydła Partii Republikańskiej, początkowo chcieli zablokować wydanie rekomendacji dla całości Senatu, aby ten zatwierdził nominację Mike Pompeo, z powodu jego konserwatywnych poglądów i zbyt bezkrytycznego stosunku do obecnego prezydenta.

 

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders przed posiedzeniem Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych skrytykowała obstrukcyjne zabiegi demokratów. W wywiadzie dla telewizji Fox News zaleciła demokratom, "aby się w końcu się zastanowili czy bardziej kochają nasz kraj czy też bardziej nienawidzą obecnego prezydenta?"

 

Senator w ostatniej chwili zmienił zdanie

 

Za wydaniem pozytywnej rekomendacji dla Pompeo przez komisję wcześniej opowiedziało się co najmniej 10 zespołów redakcyjnych amerykańskich organizacji medialnych w tym mający opinię lewicowego zespół redakcyjny dziennika "The Washington Post".

 

Redakcje podkreślały doświadczenie Mike’a Pompeo w Kongresie, w Centralnej Agencji Wywiadowczej, jego służbę wojskową i argumentowały, że w obecnej niebezpiecznej sytuacji międzynarodowej stanowisko szefa amerykańskiej dyplomacji nie powinno być zbyt długo nieobsadzone.

 

Sen. Rand Paul w ostatniej chwili w poniedziałek zmienił zdanie i zapowiedział na Twitterze, że będzie głosował za wydaniem pozytywnej rekomendacji przez komisję, po tym jak Pompeo i prezydent Trump zapewnili go m.in, że kandydat na sekretarza stanu, tak jak prezydent opowiada się m.in. "za wycofaniem amerykańskich sił z Afganistanu i uważa, że amerykańska interwencja w Iraku była pomyłką".

 

Pozytywna rekomendacja Senackiej Komisji Stosunków Zagranicznych dla nominacji Mike Pompeo powoduje, że zatwierdzenie nominacji dyrektora CIA na stanowisku sekretarza stanu przez wymaganą zwykłą większość stuosobowego Senatu jest w zasadzie zwykłą formalnością.

 

Przewiduje się, że głosowanie całego Senatu nad zatwierdzeniem nominacji Pompeo na stanowisko sekretarza stanu odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

 

70. szef amerykańskiej dyplomacji w historii

 

Mike Pompeo obecnie dyrektor CIA, były kongresmen i emerytowany kapitan sił lądowych będzie 70. szefem amerykańskiej dyplomacji w historii.

 

Mike Pompeo, absolwent prestiżowej akademii wojskowej West Point i Wydziału Prawa Uniwersytetu Harvarda, zastąpi na stanowisku sekretarza stanu Rexa Tillersona, byłego szefa giganta petrochemicznego ExxonMobil.

 

Prezydent Donald Trump zwolnił Rexa Tillersona ze stanowiska szefa amerykańskiej dyplomacji 13 marca b.r. po zaledwie 13 miesiącach sprawowania przez niego tego stanowiska.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie