Resort finansów pracuje nad "daniną solidarnościową". Za dwa tygodnie ma przedstawić rozwiązanie

Polska
Resort finansów pracuje nad "daniną solidarnościową". Za dwa tygodnie ma przedstawić rozwiązanie
PAP/Bartłomiej Zborowski

"W Ministerstwie Finansów trwają analizy i prace koncepcyjne w sprawie daniny solidarnościowej na rzecz wsparcia dorosłych niepełnosprawnych" - głosi oświadczenie szefowej Ministerstwa Finansów Teresy Czerwińskiej. Dodano, że gotowe rozwiązanie zostanie przedstawione za około dwa tygodnie. Protestujący w Sejmie rodzice wciąż domagają się realizacji swoich postulatów.

"Na prośbę Premiera razem z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz instytucjami odpowiedzialnymi za zabezpieczenie społeczne rozpoczęliśmy prace nad koncepcją daniny solidarnościowej mającej na celu zapewnienie wsparcia dorosłych niepełnosprawnych. W tej chwili trwa analiza i prace koncepcyjne. Zgodnie z zapowiedzią Premiera przygotowane rozwiązanie zostanie przedstawione za około dwa tygodnie" - czytamy w oświadczeniu.

 

W piątek z protestującymi w Sejmie od środy rodzicami osób niepełnosprawnych i ich podopiecznymi spotkał się prezydent Andrzej Duda, a później premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Minister spotkała się z rodzicami osób niepełnosprawnych także w niedzielę wieczorem, ale obie strony nie doszły do porozumienia.

 

Szef rządu zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Złożyłaby się na niego danina, pochodząca od osób najlepiej zarabiających. Premier zadeklarował ponadto, że rząd postara się, by jak najszybciej doprowadzić do wyrównania wysokości renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

 

Protest ma trwać do skutku

 

Iwona Hartwich, mama niepełnosprawnego Kuby, zadeklarowała, że rodzice nie zakończą protestu aż do zrealizowania dwóch głównych postulatów spisanych w Sejmie.

 

Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej.

 

Drugi to zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

 

PAP, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie