Quadowcy wciąż rozjeżdżają lasy. Leśnicy bezwzględni

Polska
Quadowcy wciąż rozjeżdżają lasy. Leśnicy bezwzględni
Straż leśna

W miniony weekend w Bieszczadach zanotowano najazd turystów. Znaleźli się wśród nich tacy, którzy korzystali z lasów w sposób niezgodny z prawem - wjeżdżali do nich quadami i motocyklami. Skończyło się na mandatach karnych. Informacja o tym szybko rozniosła się w środowisku i wielu z quadowców w ogóle zrezygnowało z wyjeżdżania swoimi maszynami z ośrodków turystycznych.

Leśnicy coraz częściej otrzymują zgłoszenia o nielegalnych wjazdach do lasu aut terenowych, quadów i motocykli crossowych. Strażnicy leśni z nadleśnictw Baligród, Cisna, Komańcza i Ustrzyki Dolne postanowili przeprowadzić wspólną akcję "Wiosna-18".

 

Patrole pojawią się w kolejne weekendy


- Na gorącym uczynku złapano i ukarano pięciu quadowców - relacjonował Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie.


Wiadomość o mandatach odstraszyła innych quadowców od wjeżdżania do lasów. - Wiemy, że wielu poruszało się po terenach dostępnych dla pojazdów, niektórzy zaś w ogóle nie wyjechali z ośrodków - dodał Zajdel.

 
Straż leśna zapowiada, że w kolejne weekendy lasy również będą pilnie patrolowane. - Nasza akcja ma na celu zminimalizowanie szkód powodowanych przez pojazdy terenowe i przeciwdziałanie zakłócaniu ciszy w lesie - wyjaśnia Wojciech Zajdel.

 

 

Złamanie zakazu oznacza grzywnę


W poprzedni weekend (14-15 kwietnia) podobną akcję przeprowadzili strażnicy leśni z nadleśnictw regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie i Wrocławiu. Łącznie zatrzymano wówczas i ukarano mandatami 22 amatorów nielegalnej jazdy po lesie.


Jazda po lesie jest zabroniona nie tylko w ustawie o lasach (art. 29), ale jest także naruszeniem art. 161. kodeksu wykroczeń: "Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny".

 

Grzywna za złamanie zakazu wjazdu do lasu pojazdem silnikowym może wynieś nawet 5 tys. zł.

 

polsatnews.pl

grz/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie