Polska Fundacja Narodowa finansuje tłumaczenie haseł z Wikipedii. Nie ujawnia, ile płaci

Polska
Polska Fundacja Narodowa finansuje tłumaczenie haseł z Wikipedii. Nie ujawnia, ile płaci
Polsat News

Tłumaczenie haseł dotyczących m.in. polskiej historii i kultury oraz publikowanie ich w zagranicznych edycjach Wikipedii odbywa się w ramach projektu "Patriot", realizowanego przez Instytut Zmian. Za tłumaczenia płaci Polska Fundacja Narodowa - informuje money.pl. Nie wiadomo, ile pieniędzy fundacja wydała na ten cel, bo zasłania się "tajemnicą przedsiębiorstwa".

Wpisy, za tłumaczenie których płaci PFN, pojawiają się m.in. w angielskiej, rosyjskiej i hiszpańskiej wersji Wikipedii. Jak poinformował portal, PFN sfinansowała m.in. opis Pomnika Pamięci Dzieci - Ofiar Holokaustu, biogram Miry Fucher, która walczyła w Żydowskiej Organizacji Bojowej, a także Leona Rodala, współzałożyciela Żydowskiego Związku Wojskowego.

 

Współpraca z PFN 

 

Projekt "Patriot" to akcja Instytutu Zmian, której celem jest popularyzacja polskiej kultury na świecie, przeciwdziałanie przekłamaniom historycznym i zwiększenie atrakcyjności turystycznej Polski. W ramach tego przedsięwzięcia tłumaczone są hasła z polskiej edycji Wikipedii na inne języki. 

 

Projekt jest realizowany od sierpnia 2017 r., ale dopiero przy okazji obchodów tegorocznej, 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim Instytut Zmian przyznał, że współfinansuje go PFN. 

 

 

"Stowarzyszenie Instytut Zmian zostało zawiązane w 2010 r. przez ludzi związanych z profesorem Remigiuszem Kaszubskim ze Związku Banków Polskich. Stowarzyszenie w obecnej formie skupia absolwenci i studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, byłych i obecnych członków Koła Naukowego Prawa Bankowego działającego na WPiA UW, a także osoby pochodzące ze środowiska naukowego, adwokatury oraz bankowości" - głosi informacja na stronie Instytutu. Fundacja Instytut Zmian powstała w sierpniu 2016 r.

 

Prezesem instytutu jest Rafał Kożuchowski. Jak napisał money.pl, to pracownik banku PKO BP. Koordynatorem projektu "Patriot" jest Tomasz Gontarz, asystent ministra infrastruktury Andrzeja Bittela, społeczny pełnomocnik ds. rozwoju infrastruktury kolejowej wojewody lubelskiego.

 

Wcześniej płacił KGHM

 

Według portalu, to Gontarz wybiera hasła do tłumaczenia. - Kluczem są po prostu zbliżające się rocznice historyczne bądź żywe kwestie pojawiające się w przestrzeni - mówi money.pl.

 

- Nie jestem upoważniony do udzielania informacji o współpracy między tymi podmiotami. Skupiam się na koordynowaniu pracy tłumaczy i edytorów - dodaje i odsyła do Polskiej Fundacji Narodowej.

 

Fundacja poinformowała money.pl, że przetłumaczonych ma zostać ok. 1000 haseł. W jej ocenie projekt Instytutu Zmian wpisuje się w "statutowe cele" fundacji, a zarazem pełni "istotną rolę w zagranicznej promocji polskiej historii, zabytków, kultury, gospodarki oaz przyrody". Wikipedia jako "najbardziej popularne źródło wiedzy internautów" ma pomagać w budowie pozytywnego wizerunku naszego kraju - podkreśliła PFN.

 

Zanim Instytut Zmian nawiązał współpracę z Polską Fundacją Narodową, pieniądze na tłumaczenia - 15 tys. zł - dostał od spółki KGHM.

 

W lutym tego roku Gontarz w jednym z wywiadów powiedział, że Instytut szuka sponsora na kolejne tłumaczenia. Według money.pl, "dopiero w okresie luty - kwiecień w grze pojawiła się Polska Fundacja Narodowa".

 

Budżet ponad 220 mln zł

 

Powołanie Polskiej Fundacji Narodowej ogłosiła w lipcu 2016 roku premier Beata Szydło. 17 państwowych spółek, takich jak Orlen, Lotos, Tauron, KGHM, GPW czy Energa i Totalizator Sportowy, przekazało do niej znaczne kwoty. Łącznie w pierwszym roku jej działalności było prawie 100 mln zł. 

 

W październiku 2017 roku wicepremier Piotr Gliński odpowiedzialny za nadzór nad PFN poinformował, że "na dzień 31.08.2017 r. dysponowała budżetem 181,9 mln zł".

 

Według "Newsweeka", obecnie budżet PFN wynosi już nieco ponad 220 mln zł.

 

PFN musi ujawnić umowy

 

10 kwietnia dziennikarz Polsat News Jan Kunert wygrał w sądzie z Polską Fundacją Narodową. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zobowiązał PFN do udzielania informacji publicznej na pytanie, z kim zawarła umowy, ile płaci różnym podmiotom i za co.

 

"Uznajemy wyrok WSA i będziemy rozpoznawać każdy wniosek o dostęp do informacji publicznej" - poinformowała na Twitterze Polska Fundacja Narodowa.

 

Zdaniem fundacji, orzeczenie sądu to "dobra decyzja, która znacząco ułatwi funkcjonowanie Fundacji w przestrzeni publicznej i pozwoli na uporządkowanie oraz usprawnienie komunikacji z mediami".
 
"Wszystkie działania PFN są jawne i transparentne. Do chwili wyroku istniały poważne wątpliwości, czy Fundacja jest zobowiązana do udostępniania informacji publicznej. Sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku również podkreślił, iż »nie można powiedzieć, że środki, którymi dysponuje Fundacja to środki publiczne«" - napisano.

 

money.pl, polsatnews.pl

 

 

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie