Panna młoda i 20 weselników zginęło w nalocie saudyjskich sił powietrznych

Świat
Panna młoda i 20 weselników zginęło w nalocie saudyjskich sił powietrznych
Zdj. ilustracyjne/Reuters

W niedzielnym nalocie saudyjskich sił powietrznych zginęło co najmniej 20 weselników - podały w poniedziałek władze prowincji Hadżdża w północno-zachodnim Jemenie. Większość ofiar to kobiety i dzieci, zginęła też panna młoda. Do miejscowego szpitala przyjęto 46 rannych, w tym pana młodego.

Według rzecznika jemeńskiego ministerstwa zdrowia Abdel-Hakima al-Kahlana początkowo nie wysyłano karetek pogotowia z obawy przed kolejnymi bombardowaniami, ponieważ samoloty nadal krążyły nad zbombardowanym miejscem.

 

W ciągu ubiegłych trzech lat w Jemenie zginęło ponad 10 tys. cywilów, a kilkadziesiąt tysięcy zostało rannych. Z powodu wojny domowej, w której siły pod wodzą Saudyjczyków popierają uznawany przez społeczność międzynarodową rząd w konflikcie z szyickimi rebeliantami i ich sojusznikami, kontrolującymi Sanę i znaczne obszary na północy kraju, ponad 3 mln ludzi musiało opuścić swoje domy.

 

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku

 

Arabia Saudyjska jest krytykowana za naloty w Jemenie na targowiska, szpitale, szkoły i inne cele cywilne. Organizacje pomocowe zarzucają też Arabii Saudyjskiej, że blokada Jemenu grozi tam klęską głodu. Według agencji AP "architektem wojny w Jemenie" jest następca tronu, minister obrony książę Muhammad ibn Salman.

 

Krytykowane są także USA i kraje europejskie, oskarżane o współudział w saudyjskich atakach w Jemenie, ponieważ dostarczają Saudyjczykom broń wartą miliardy dolarów.

 

Koalicja pod dowództwem Arabii Saudyjskiej winą obarcza rebeliantów Huti i twierdzi, że używają oni cywilów w charakterze żywych tarcz.

 

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie