18 zarzutów dla nożownika, który zaatakował w galerii handlowej w Stalowej Woli

Polska
18 zarzutów dla nożownika, który zaatakował w galerii handlowej w Stalowej Woli
Polsat News

Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu rozszerzyła zarzuty dla nożownika ze Stalowej Woli. Konrad K., który w październiku ub. roku w galerii handlowej ranił nożami dziewięć osób, z których jedna zmarła, usłyszał 18 zarzutów, w tym jeden zabójstwa i dziewięć usiłowania zabójstwa.

Pierwotnie mężczyźnie postawiono zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób poprzez atakowanie dwoma nożami i zadawanie im ran w klatkę piersiową, jamę brzuszną i plecy, w wyniku czego jedna osoba zmarła, a osiem innych zostało rannych.

 

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu Andrzej Dubiel prokurator - po przeanalizowaniu wszystkich materiałów dowodowych, w tym zeznań świadków - zdecydował o rozszerzeniu zarzutów 27-letniemu mężczyźnie.

 

Zarzut zabójstwa i zarzuty usiłowania zabójstwa

 

Konradowi K. prokurator postawił jeden zarzut zabójstwa Małgorzaty P., dziewięć zarzutów usiłowania zabójstwa, w tym osiem połączonych ze spowodowaniem ciężkich obrażeń ciała i narażeniem ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

 

Chodzi o osoby, które po ataku nożownika trafiły do szpitali; kilka z nich w stanie krytycznym walczyło o życie.

 

Prok. Dubiel dodał, że wśród dziewięciu zarzutów usiłowania zabójstwa jeden dotyczy osoby, której Konradowi K. nie udało się zranić; uchyliła się ona przed atakiem nożem.

 

Konrad K. usłyszał także zarzut usiłowania zabójstwa, połączony z rozbojem. Prok. Dubiel wyjaśnił, że chodzi o mężczyznę, którego K. ranił nożem, chcąc wyrwać mu kluczyki do samochodu, by móc nim odjechać.

 

Grozi mu dożywocie

 

Ponadto nożownik usłyszał też zarzut naruszenia nietykalności cielesnej sąsiadów, których poturbował i zadał cios pięścią w głowę, i pięć zarzutów usiłowania i dokonania oszustwa wobec instytucji udzielających kredytów. Chodzi o pożyczki od kilkuset do kilku tysięcy złotych, których Konrad K. nie spłacił.

 

Za zarzucane czyny nożownikowi grozi nawet dożywocie. K. przebywa w areszcie; ze względu na stan zdrowia - w warunkach szpitalnych.

 

Do 10 czerwca, powołany nowy zespół biegłych - dwóch psychiatrów i psycholog ma wydać opinię, czy K. był w chwili ataku poczytalny.

 

Prokurator zdecydował o powołaniu nowego zespołu, ponieważ opinia pierwszego zespołu biegłych, który uznał Konrada K. za niepoczytalnego, budzi wątpliwości prokuratury.

 

Chodzi o to, że ta opinia zespołu biegłych jest rozbieżna z innymi opiniami specjalistów na temat podejrzanego; mężczyzna bowiem leczył się wcześniej psychiatrycznie.

 

Obwinia społeczeństwo za swoje życiowe niepowodzenia 

 

K. na początku śledztwa przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia, z których wynika, że za swoje niepowodzenia życiowe obwinia społeczeństwo. Później odmówił już składania wyjaśnień.

 

Mężczyzna od 2015 roku leczył się psychiatrycznie. W swoim zakładzie pracy często bywał na zwolnieniach lekarskich od psychiatry; po upływie ostatniego nie wrócił do pracy i nie przedłożył kolejnego zwolnienia.

 

Wiadomo też, że Konrad K. miał kłopoty finansowe; miał stanąć przed sądem za wyłudzenie kredytu.

 

Do ataku na klientów galerii handlowej przy ul. Chopina w Stalowej Woli doszło 20 października 2017 r. Podejrzany zranił dziewięć osób, z których jedna - około 50-letnia kobieta - w wyniku obrażeń zmarła. Osiem innych osób zostało rannych, w tym kilkoro bardzo ciężko. Mężczyznę ujęli klienci galerii i przekazali policji.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie