Uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Ravensbrück. Najliczniejszą grupą więźniów były Polki
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. - Dla nas Polaków obóz w Ravensbrück ma szczególne znaczenie. Blisko 32 tys. Polek stanowiło najliczniejszą grupę narodową wśród osadzonych - mówiła Agata Kornhauser-Duda.
- Wiele z nich (więźniarek - red.) współtworzyło nasze narodowe elity, skazane przez niemieckiego okupanta na wyniszczenie - powiedziała Agata Kornhauser-Duda podczas uroczystości rocznicowych w Miejscu Pamięci obozu w Ravensbrück. Żona prezydenta RP przypomniała, że były to kobiety żołnierze Armii Krajowej, a także zakonnice czy harcerki.
- Trafiały tutaj, ponieważ ich czynne zaangażowanie na rzecz wolnej Polski oraz ich oddziaływanie społeczne niemieckie władze okupacyjne uważały za zagrożenie - zaznaczyła.
Agata Kornhauser-Duda skierowała wyrazy podziękowania i szacunku do obecnych na uroczystości byłych więźniarek obozu.
- Drogie panie, chylę przed paniami czoła. Dziękuję za waszą obecność i za składane przez panie świadectwo. Jego znaczenia nie sposób przecenić - powiedziała. Podkreśliła, że jest ono bezcennym darem dla przyszłych pokoleń.
Muzeum z pamiątkami po więźniarkach
Obóz w Ravensbrück utworzono w marcu 1939 r. Był pierwszym i jedynym kobiecym obozem koncentracyjnym w Trzeciej Rzeszy. Pełnił tę funkcję do czasu utworzenia oddziału kobiecego w obozie Auschwitz w 1942 r. Przeszło przez niego ok. 120 tys. kobiet i dzieci oraz ok. 20 tys. mężczyzn. Ok. 30 tys. więźniów zostało zamordowanych.
Przez administrację SS obóz traktowany był jako miejsce wyniszczenia polskiej kobiecej inteligencji. Na Polkach wykonywano zbiorowe egzekucje, a także pseudonaukowe, brutalne eksperymenty.
Obóz został wyzwolony 30 kwietnia 1945 r. przez wojska radzieckie. Znajdowało się w nim jeszcze około 2 tysięcy więźniarek. Po wyzwoleniu teren obozu był przez Armię Czerwoną wykorzystywany jako koszary.
Od 1948 r., staraniem byłych więźniarek, w obrębie dawnego krematorium odbywały się uroczystości upamiętniające. W 1959 r. uruchomiono Narodowe Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück obejmujące wybrzeże jeziora Schwedtsee. W utworzonym muzeum zgromadzono pamiątki, dokumenty i rysunki przekazywane przez byłe więźniarki. Na początku lat 80. stworzono tzw. wystawę narodów - 17 odrębnych wystaw narodowych
PAP
Czytaj więcej
Komentarze