Akcja ABW w Dzierżoniowie. Zatrzymano organizatorów koncertu neofaszystów

Polska

Dwie osoby zostały zatrzymane w Dzierżoniowie przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy w sobotę prowadzili akcję wymierzoną w środowisko neofaszystów. W mieście miał się odbyć koncert propagujący tę ideologię - poinformowała prokuratura.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prokurator Tomasz Orepuk poinformował, że w efekcie akcji zatrzymano dwóch mężczyzn, organizatorów koncertu.

 

- W poniedziałek zostaną doprowadzeni do prokuratury. Nie chcę jeszcze mówić o ewentualnych zarzutach, które zostaną im postawione, ponieważ wciąż trwają czynności śledcze i analizowany jest materiał dowodowy - powiedział prokurator.

 

Prok. Orepuk w nocy z soboty na niedzielę przekazał, że akcja jeszcze trwa.

 

- Z tego powodu nie mogę powiedzieć, jakie są jej efekty: ile osób zatrzymano i czy znaleziono materiały propagujące neofaszystowski ustrój państwa - mówił.

 

Dodał, że koncert organizowany przez środowiska neofaszystowskie w efekcie działania służb nie odbył się. Funkcjonariusze przeszukiwali miejsce, gdzie miały wystąpić zespoły utożsamiające się z tą ideologią.

 

 

Akcja na polecenie Prokuratury

 

Prokurator zaprzeczył, by z powodu akcji powstały jakiekolwiek utrudnienia dla osób postronnych czy mieszkańców.

 

Portal rmf24.pl informował, że część ulic w sobotę wieczorem była zablokowana. Mieszkańcy nie mogli wrócić do swoich domów, zgodę dostali dopiero ok. godz. 20

 

Działania ABW i policji odbyły się na polecenie Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu, która prowadzi w okręgu świdnickim wszystkie śledztwa związane z propagowaniem nienawiści oraz systemów totalitarnych.

 

W akcji przygotowywanej od kilku tygodni brało udział ponad stu funkcjonariuszy ABW wspieranych przez inne służby.

 

PAP, wideo: Telewizja Sudecka, zdj. główne: ABW

luq/mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie