Od poniedziałku ograniczenia dla narciarzy w Tatrach. Powodem troska o przyrodę

Polska
Od poniedziałku ograniczenia dla narciarzy w Tatrach. Powodem troska o przyrodę
zdj. ilustracyjne/m_baecher/Pixabay.com/CC0 Creative Commons

Z uwagi na ochronę przyrody od poniedziałku szlaki w Tatrach Zachodnich zostaną zamknięte dla turystyki narciarskiej. Dla miłośników narciarstwa wysokogórskiego nadal będą czynne trasy na Kasprowym Wierchu i w Tatrach Wysokich.

- Jest coraz cieplej. W wielu miejscach obserwujemy już wybudzone świstaki, ptaki przystępują do lęgów, samice wielu gatunków, np. kozice wkrótce urodzą młode. Śnieg ginie w oczach, nie zabezpiecza już wystarczająco roślinności i gleby. Z tego powodu wprowadzamy ograniczenia dla narciarzy - wyjaśnił dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski.

 

Po weekendzie na podstawie monitoringu TPN podejmie decyzję o terminie zamknięcia pozostałych szlaków dla turystyki narciarskich po polskiej stronie Tatr.

 

Budzą się świstaki

 

Przyrodnicy tatrzańscy wyjaśniają, że w okresie lęgów, porodów czy wybijania się z nor świstaków wpływ narciarstwa jest wyjątkowo niekorzystny dla przyrody. Z obserwacji pracowników parku narodowego wynika, że w poszukiwaniu śniegu narciarze skiturowi często opuszczają znakowane szlaki turystyczne.

 

"Nie są również odosobnione przypadki, gdy narciarze nagle, z dużą prędkością zaskakują niespodziewające się tego zwierzęta, co może być przyczyną ich panicznej ucieczki, która może mieć dla zwierząt tragiczne skutki" - dodał Ziobrowski.

 

Ograniczenia w poruszaniu się na nartach w Tatrach podyktowane są troską o dobro zwierząt objętych ścisłą ochroną gatunkową, między innymi świstaka i kozicy.

 

Zamknięte szlaki

 

"W Tatrach można uprawiać wiele aktywności, jak turystyka, sport i rekreacja, ale są one podporządkowane celowi nadrzędnemu Tatrzańskiego Parku Narodowego, czyli ochronie przyrody i podlegają różnego typu ograniczeniom określonym w aktach prawnych obowiązujących w TPN" - wyjaśnił.

 

Turystykę narciarską w Tatrach można uprawiać na wszystkich oznakowanych szlakach turystycznych oraz szlakach wyłącznie narciarskich, których gęsta sieć znajduje się w Dolinie Goryczkowej i Kondratowej.

 

Z uwagi na ochronę przyrody od poniedziałku szlaki w Tatrach Zachodnich zostaną zamknięte dla turystyki skiturowej. Dla miłośników narciarstwa wysokogórskiego nadal będą czynne trasy na Kasprowym Wierchu i w Tatrach Wysokich. Turystyka narciarska w Tatrach może być uprawiana tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna zabezpiecza roślinność i glebę przed oddziaływaniem narciarstwa.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie