Królowa Elżbieta II obchodzi 92. urodziny. Na tronie zasiada od 1952 roku

Świat

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii, a także na świecie. Na tronie zasiada od 1952 roku, czyli od 66 lat. Królowa urodziła się 21 kwietnia, ale oficjalne uroczystości odbywają się zawsze w czerwcu, ze względu na niepewną kwietniową pogodę.

Z okazji urodzin królowej konto Royal Family na Twitterze opublikowało archiwalne zdjęcia Elżbiety II, jeszcze przed objęciem tronu.

 

 

 

Gdy została królową miała 26 lat

 

Elżbieta II zasiadła na tronie w 1952 roku, po nagłej śmierci swojego ojca króla Jerzego VI. Miała wówczas zaledwie 26 lat. Jej popularność zmieniała się na przestrzeni lat, ale wciąż jest jednym z najbardziej lubianych i szanowanych członków rodziny królewskiej.

 

Mimo wieku królowa jeździ samochodem, a także konno. Nadal pełni też większość obowiązków reprezentacyjnych, choć niekiedy zastępują ją wnukowie William i Harry.

 

W sobotę w Londynie miał miejsce uroczysty salut armatni ku czci najdłużej urzędującej monarchini.

 

PAP/EPA/PETE MACLAINE

 

Oficjalne świętowanie w czerwcu

 

Zgodnie z tradycją, huczne świętowanie urodzin królowej nadejdzie w czerwcu. Wtedy odbędzie się też parada "Trooping the Colour" z udziałem 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków.

 

Uroczystości planowane są na drugą sobotę miesiąca, która przypada na 9 czerwca.

 

70 proc. Brytyjczyków popiera monarchię parlamentarną

 

Ustrój panujący w Wielkiej Brytanii określa się mianem monarchii parlamentarnej. 

 

- W 2013 roku, kiedy rozpoczął się królewski, diamentowy jubileusz, "The Guardian" (brytyjski dziennik - red.) przeprowadził badanie opinii publicznej z zapytaniem "Czy akceptujecie monarchię". Prawie 70 proc. Brytyjczyków odpowiedziało, że wielka Brytania bez monarchii byłaby gorszym miejscem do życia - powiedziała w Polsat News Elżbieta Królikowska-Avis, publicystka, pisarka, tłumaczka literatury angielskiej.

 

Jak dodała, w Wielkiej Brytanii grupa antymonarchistów stanowi obecnie 13 procent. - Jeszcze w 2013 roku było ich 19 procent - podsumowała.

 

BBC, CNN, Reuters, Polsat News

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie