Stracono 83-letniego skazańca. W celi śmierci spędził dwie dekady

Świat
Stracono 83-letniego skazańca. W celi śmierci spędził dwie dekady
Public Domain

Władze amerykańskiego stanu Alabama w nocy z czwartku na piątek przeprowadziły egzekucję 83-letniego więźnia, skazanego na karę śmierci w 1989 roku za zabójstwo sędziego. Był to najstarszy stracony skazaniec w USA od przywrócenia tam kary śmierci w 1976 roku.

Egzekucja przez podanie śmiertelnego zastrzyku odbyła się w więzieniu w Atmore. Skazaniec, Walter Moody, przed śmiercią nie wygłosił oświadczenia i nie reagował na pytanie, czy chce powiedzieć ostatnie słowa.

 

Zapiekanki i chipsy

 

Według lokalnych mediów przed wykonaniem wyroku poprosił o dwie zapiekanki, opakowanie chipsów i dwa słodkie napoje, które zjadł i wypił w towarzystwie swoich dwóch prawników i trzech przyjaciół.

 

Egzekucja odbyła się z niewielkim opóźnieniem, spowodowanym przez apelację złożoną na krótko wcześniej przez jego adwokatów. Sąd Najwyższy rozważył przytoczone w piśmie argumenty, m.in. wiek i stan zdrowia Moody'ego, pozwolił jednak na wykonanie wyroku. Była to ósma egzekucja w USA od początku br.

 

Moody został skazany w 1989 roku przez sąd federalny na siedmiokrotne dożywocie plus 400 lat więzienia za wysłanie pocztą ładunków wybuchowych do sędziego Roberta Vance'a oraz prawnika z Georgii Roberta Robinsona. W 1996 roku sąd stanowy skazał go na śmierć za zabicie Vance'a.

 

Twierdził, że jest niewinny

 

Według prokuratury Moody chciał zemścić się na Vance'ie, bo ten miał mu złamać karierę, wydając wyrok skazujący w innym procesie dotyczącym podłożenia ładunku wybuchowego. Bomba wysłana do Robinsona miała zmylić śledczych.

 

Moody, który w celi śmierci spędził ponad 20 lat, twierdził, że jest niewinny.

 

Egzekucja przeprowadzona na 83-letnim skazańcu pokazuje, że wzrasta średnia wieku wśród osób skazanych na karę śmierci w USA, gdzie od 2006 roku stracono 10 skazańców w wieku 70 lat lub starszych. Od przywrócenia wykonywania kary śmierci w USA w 1976 roku do 2006 roku w kraju nie było takich przypadków - wskazuje organizacja Ośrodek Informowania o Karze Śmierci (DPIC). Jak dodaje, obecnie ponad 40 proc. skazanych na karę śmierci ma 50 lat lub więcej.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie