Rondo w Bielsku-Białej imienia Dziopaka. Spór o "nomenklaturowego dyrektora FSM”. NSA wydał wyrok

Polska
Rondo w Bielsku-Białej imienia Dziopaka. Spór o "nomenklaturowego dyrektora FSM”. NSA wydał wyrok
Google Street View

Skrzyżowanie w Bielsku-Białej będzie nosić imię Ryszarda Dziopaka - twórcy Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Wojewoda śląski, po zasięgnięciu opinii IPN, która nazwała Dziopaka "nomenklaturowym dyrektorem FSM”, nie chciał się zgodzić na nazwę ronda. Jego decyzję zaskarżyła bielska gmina. Wyrok korzystny dla miasta wydał Naczelny Sąd Administracyjny. Bielsko-Biała przygotowuje już kolejne skargi.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uznał rację bielskiej gminy w sprawie nadania imienia Ryszarda Dziopaka skrzyżowaniu ulic Komorowickiej, Bestwińskiej, Barkowskiej i Daszyńskiego w Bielsku-Białej - informuje portal bielsko-biala.pl. Wyrok jest prawomocny.

 

IPN: nomenklaturowy dyrektor FSM


Skargę do NSA miejska gmina skierowała po tym, jak wojewoda śląski unieważnił uchwałę radnych z 2017 r. o nadaniu skrzyżowaniu imienia Dziopaka, twórcy i dyrektora Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej.

 

Wojewoda powołał się na ustawę o zakazie propagowania komunizmu, po wcześniejszym zasięgnięciu opinii w IPN, który nazwał Dziopaka "nomenklaturowym dyrektorem FSM".

 

Władze miasta nie zgadzały się z tym stanowiskiem, uważając Dziopaka za cenionego menadżera, twórcą największego w Bielsku-Białej i jednego z największych w Polsce zakładu przemysłowego - Fabryki Samochodów Małolitrażowych. 

 

"Nigdy nie był współpracownikiem służb bezpieczeństwa PRL"

 

"Nigdy nie był współpracownikiem służb bezpieczeństwa PRL, nie można również uznać go za osobę symbolizującą represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy" - uzasadniała gmina.

 

W grudniu 2017 r. radni upoważnili prezydenta miasta do złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Korzystny dla gminy wyrok zapadł w środę. Decyzja sądu jest prawomocna.

 

- Gdyby nie Ryszard Dziopak, bylibyśmy prowincją. Nie jest jego winą, że żył w czasach PRL - podkreślał były senator PO Rafał Muchacki, który na początku 2015 r. zwrócił się do prezydenta miasta z wnioskiem o upamiętnienie osoby pierwszego dyrektora FSM.

 

Miasta zaskarżają decyzje wojewodów

 

Miasto będzie teraz domagało się w sądzie cofnięcia kolejnych decyzji wojewody śląskiego, chcąc uniknąć zmiany nazw ulic I Armii Wojska Polskiego i Dywizji Kościuszkowskiej.

 

Podobne sprawy toczą się w innych miastach Polski. 29 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił zarządzenia zastępcze wojewody pomorskiego o zmianie nazw kilku ulic w związku z ustawą dekomunizacyjną. Jedną z nich jest ul. Dąbrowszczaków w Gdańsku przemianowana na ul. Lecha Kaczyńskiego.

 

Rada Warszawy zdecydowała z kolei 1 marca o wniesieniu skargi do sądu administracyjnego na unieważnienie przez wojewodę mazowieckiego zmiany nazwy ul. Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską. Takiej zmiany w styczniu dokonała rada miasta.

 

bielsko-biala.pl, polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie