"Gersdorf ma zachować stanowisko". Nieoficjalne warunki KE ws. sporu z Polską o praworządność

Świat
"Gersdorf ma zachować stanowisko". Nieoficjalne warunki KE ws. sporu z Polską o praworządność
Polsat News

Rezygnacja ze skargi nadzwyczajnej, pozostawienie na stanowisku I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf i sędziów, którzy ukończyli 65 lat bez wnioskowania o to do prezydenta - takie, według RMF FM, warunki zażegnania sporu o praworządność miała postawić Polsce Komisja Europejska.

Według korespondentki Katarzyny Szymańskiej-Borginon, oczekiwania Komisji Europejskiej to minimum niezbędne do wycofania się lub zawieszenia procedury art. 7 Traktatu UE. Ale aby je zrealizować niezbędne byłyby kolejne poważne zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym.


- Robimy postępy. Istnieje wyraźna chęć po obu stronach, żeby to kontynuować. Musimy kontynuować ten dialog, żeby osiągnąć bardziej konkretne postępy. Zachęcamy polskie władze, żeby kontynuowały ten kierunek z nami - mówił we wtorek wiceszef KE Frans Timmermans, który przedstawił unijnym ministrom raport z wizyty w Polsce.


- Mam nadzieję, że będziemy mogli wyciągnąć wnioski do następnego spotkania Rady UE 14 maja - dodał.


Posiedzenia polskiego Sejmu i Senatu zaplanowane są w dniach 8-11 maja. Jak zauważa RMF FM, mogłoby wtedy dojść do gruntownych zmian spornych przepisów.

 

W poniedziałek Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. W przypadku SN zmiany zakładają m.in. wprowadzenie osobnego budżetu Izby Dyscyplinarnej.

 

Ustawy trafią teraz do prezydenta.

 

rmf24.pl, polsatnews.pl

prz/ml/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze