Mieszkańcy Baranowa chcą referendum ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego

Polska

- Rada Gminy Baranów podjęła uchwałę o przeprowadzeniu referendum gminnego ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, uchwała trafi teraz do oceny wojewody mazowieckiego - poinformował wójt Gminy Baranów Andrzej Kolek. Dodał, że termin ewentualnego referendum to 17 czerwca.

- Wśród mieszkańców są znaczące obawy co do zapisów specustawy (dot. CPK - red.). Chociaż dzisiaj otrzymałem wersję już zmienioną, datowaną na 13 kwietnia - zaznaczył wójt. W jego ocenie konieczne są rozmowy z mieszkańcami, kolejne z nich są już zaplanowane w najbliższych dniach.

 

Treść uchwały oceni wojewoda

 

Na godzinę 18. w środę zwołano nadzwyczajną sesję Rady Gminy Baranów. W porządku obrad był punkt dotyczący podjęcia uchwał w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego. W związku z tematyką sesji został na nią zaproszony wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Według wójta wiceministra Wilda nie było jednak na spotkaniu, byli natomiast jego przedstawiciele.

 

- Rada Gminy Baranów podjęła uchwałę o referendum. Treść tej uchwały zostanie przesłana do oceny wojewody. Jest ustalony kalendarz referendum. I gdyby miało się ono odbyć, to termin jego został wyznaczony na 17 czerwca - powiedział Kolek.

 

Jak dodał, w referendum zostałyby postawione dwa pytania. Pierwsze: czy chce Pan/Pani budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów? A drugie dot. zapisów specustawy: czy Pana/Pani zdaniem są one korzystne dla mieszkańców?

 

"Ziemia pod budowę lotniska będzie kupowana, a nie wywłaszczana"

 

Wiceminister Wild pytany w poniedziałek przez dziennikarzy o ewentualne referendum ws. budowy CPK, mówił wówczas, że "doszły do nas informacje o inicjatywie zgłoszenia referendum gminnego". - Z jednej strony jest to dla nas bardzo wyraźny impuls, żeby jeszcze więcej rozmawiać i wyjaśniać wszelkie wątpliwości, jeśli chodzi o mieszkańców. Jeżeli takie referendum by się odbyło, należałoby się zastanowić nad jego skutkami prawnymi - mówił.

 

Obawy mieszkańców wynikają z tego, że po sfinalizowaniu sprzedaży będą mieli jedynie 120 dni na opuszczenie miejsca zamieszkania.

 

Wild zapewniał, że ziemia pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego ma być nabywana w drodze umów sprzedaży. - Będziemy unikać przejmowania gruntów w drodze wywłaszczeń - deklarował.

 

Jak dodał, w specustawie przewidziane są mechanizmy, które mają zwiększyć udział społeczności lokalnych. - Pochyliliśmy się nad tematami dotyczącymi wywłaszczeń tak, aby nie było wątpliwości, że wywłaszczenia będą stanowić jedynie ostateczny środek. Cała ustawa jest skonstruowana w ten sposób, aby ziemia pod lotnisko była nabywana w drodze umów sprzedaży. Nie zależy nam - i będziemy unikać, jak tylko będziemy mogli - przejmowania gruntów w drodze wywłaszczeń - mówił.

 

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą

 

Projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji CPK, zwany potocznie specustawą w zeszłym tygodniu został skierowany na Stały Komitet Rady Ministrów. Wild w poniedziałek wyraził oczekiwanie, że "w najbliższym czasie" będzie on przedmiotem obrad Komitetu, a następnie Rady Ministrów.

 

Na początku listopada ubiegłego roku rząd przyjął uchwałę ws. "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność - Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej". Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Po pierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Ma on powstać na ok. 3000 ha gruntów.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie