Prokuratura oskarżyła byłych żołnierzy. Zostali przyłapani na kradzieży paliwa lotniczego

Polska
Prokuratura oskarżyła byłych żołnierzy. Zostali przyłapani na kradzieży paliwa lotniczego
8. Baza Lotnictwa Transportowego
Zdjęcie ilustracyjne

Trzy osoby oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Warszawie o kradzież paliwa lotniczego z jednostek wojskowych. Kolejna osoba została oskarżona o nabycie pochodzącego z tej kradzieży paliwa - poinformował rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Łukasz Łapczyński.

Z informacji prokuratury wynika, że trzech oskarżonych to byli żołnierze, którzy w latach 2012-2013 kradli paliwo w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie - Balicach oraz w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Paliwo było potem sprzedawane innym żołnierzom i osobom prywatnym. Według prokuratury oskarżeni z popełniania przestępstwa uczynili sobie stałe źródło dochodów.

 

- Proceder kradzieży polegał na m.in. na nieewidencjonowaniu części paliwa lotniczego dostarczanego do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, a następnie sprzedaży. W przypadku 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie - Balice, sprawcy pozyskiwali paliwo podczas tankowania i obsługi statków powietrznych. Ujawniono również przypadki kradzieży oleju napędowego z pojazdów służbowych w tych bazach - wskazał prok. Łapczyński.

 

Co najmniej 45 tys. litrów paliwa

 

Prokuratura zwróciła uwagę, że w sprawie początkowo zatrzymano kilkadziesiąt osób, z czego siedem aresztowano. Akty oskarżenia lub wnioski o warunkowe umorzenie zostały skierowane wobec 54 osób, z których część zakończyła się już wyrokami.

 

Śledczy ustalili też, że przedmiotem kradzieży było co najmniej 45 tys. litrów paliwa i oleju napędowego o łącznej wartości 165 tys zł.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie