Prawnik, który bronił praw gejów, spalił się w proteście przeciwko zanieczyszczeniu środowiska

Świat
Prawnik, który bronił praw gejów, spalił się w proteście przeciwko zanieczyszczeniu środowiska
lambdalegal.org

Znany amerykański prawnik, aktywny obrońca praw homoseksualistów, dokonał samospalenia w Nowym Jorku, żeby zaprotestować przeciwko zanieczyszczeniu środowiska - wynika z listu, który adwokat rozesłał do mediów przed śmiercią. Informację podał w niedzielę "New York Times".

Według gazety, powołującej się na policję, David Buckel popełnił samobójstwo, podpalając się w sobotę w Parku Prospect w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn. Zgon nastąpił około godziny 6:30 czasu lokalnego (12:30 w Polsce). Przed śmiercią prawnik rozesłał e-mail do kilku amerykańskich redakcji.

 

"Zanieczyszczenia w powietrzu, glebie, wodzie, anomalie pogodowe degradują naszą planetę, sprawiając że staje się ona niemożliwa do zamieszkania" - napisał Buckel w liście opublikowanym przez nowojorski dziennik.

 

"Większość ludzi na planecie oddycha teraz niezdrowym, zawierającym paliwa kopalne, powietrzem i dlatego wiele osób umiera przedwcześnie. Moja przedwczesna śmierć poprzez spalenie odzwierciedla to, co robimy sami sobie" - podkreślił.

 

 

60-letni Buckel był znanym obrońcą praw homoseksualistów w Stanach Zjednoczonych. Interweniował w wielu głośnych przypadkach dyskryminacji ze względu na płeć. W organizacji LGBT Lambda Legal stał na czele ruchu legalizującego małżeństwa homoseksualne, obecnie uznawane we wszystkich stanach USA.

 

"Wiadomość o śmierci Davida łamie nasze serca. Jest to straszna strata dla rodziny Lambda Legal, ale także dla całego ruchu na rzecz sprawiedliwości społecznej" - oświadczyła przedstawicielka tej organizacji Camilla Taylor, nazywając adwokata "błyskotliwym wizjonerem prawnym".

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie