Zwycięzcy World Press Photo 2018. Zobacz najlepsze zdjęcia ubiegłego roku

Kultura
Zwycięzcy World Press Photo 2018. Zobacz najlepsze zdjęcia ubiegłego roku
PAP/EPA/Ronaldo Schemidt/AFP/Handout

Zdjęcie płonącego uczestnika protestu przeciwko prezydentowi Maduro w Wenezueli zajęło pierwsze miejsce w konkursie World Press Photo 2018. Nagrodzone fotografie wykonano także po strzelaninie - masowym zabójstwie w Las Vegas, próbie ucieczki muzułmańskiej mniejszości Rohingjów do Bangladeszu oraz po ostrzale starego miasta w Iraku. Jury dodało w tym roku nową kategorię - środowisko.

Jury przyznało nagrody w ośmiu kategoriach; w tym roku nową było "środowisko", a usunięto z konkursu "życie codzienne".  

 

Laureatów wyłoniono także w kategoriach: współczesne problemy, wydarzenia ogólne, projekty długoterminowe, natura, ludzie, sport, oraz news (bieżące wiadomości). Prezentujemy wybrane z nagrodzonych przez jury zdjęć - pojedynczych i fotoreportaży. 

 

Protest w Wenezueli

 

Pierwsze miejsce zajęła fotografia "Kryzys w Wenezueli”. Autorem jest fotograf francuskiej agencji pasowej AFP Ronaldo Schemidt.

 

Zastępca dyrektora National Geographic i członek jury zauważył, że moment uchwycony na zdjęciu symbolizuje sytuację w całym kraju, który zmaga się z kryzysem.

 

PAP/EPA/Patrick Van Katwijk

 

 

Tajemnicza choroba u dzieci imigrantów

 

W kategorii "ludzie - zdjęcie pojedyncze" wygrała fotografia Magnusa Wennmana, która przedstawia tajemniczy syndrom wycofania, występujący tylko u dzieci imigrantów w Szwecji.

 

Djeneta (z prawej) nie wstaje z łóżka i nie ma z nią kontaktu od 2,5 roku, a jej siostra Ibadeta cierpi na podobne schorzenie od pół roku. Według lekarzy trauma jest zawsze wywołana przymusem deportacji. W Szwecji psychiatrzy szkolą się w wykrywaniu tej choroby, a zapadające na nią dzieci i młodzież pochodzą m.in. z Bałkanów, Kaukazu i Bliskiego Wschodu.

 

PAP/EPA/Magnus Wennman/HANDOUT

 

 

Wydarzenia ogólne - zdjęcie pojedyncze

 

W kategorii "wydarzenia ogólne" wygrało zdjęcie przedstawiające ciała Rohingjów, którzy próbowali uciec z Birmy. Ich łódź rozbiła się około ośmiu kilometrów od plaży w Bangladeszu.

 

PAP/EPA/Patrick Brown/PANOS PICTURES/HANDOUT

 

 

Wydarzenia ogólne - fotoreportaż

 

Zdjęcie nagrodzone w tej kategorii przedstawia Nadhirę Aziz. Kobieta obserwuje, jak pracownicy obrony cywilnej wydobywają z gruzów ciała jej siostry i siostrzenicy po nalocie na stare miasto w Mosulu - ostatni bastion Państwa Islamskiego w tym kraju. Mosul wyzwolono w lipcu ubiegłego roku.

 

PAP/EPA/Ivor Prickett/NEW YORK TIMES/HANDOUT

 

Środowisko - mały nosorożec

 

Neil Aldrige wygrał w kategorii "środowisko". Młody biały nosorożec południowy na zdjęciu jest odurzony i ma opaskę na oczach. Fotograf zrobił zdjęcie przed jego uwolnieniem w delcie rzeki Okwawango w Botswanie. Zwierzę przywieziono tam z Afryki Południowej, żeby nie stało się ofiarą kłusowników. Nosorożce są zabijane ze względu na ich cenne rogi. W marcu zmarł ostatni samiec nosorożca białego północnego na świecie.

 

PAP/EPA/Neil Aldridge/HANDOUT

 

 

Bieżące wydarzenia

 

Pierwsze miejsce w kategorii bieżącego wydarzenia zajęła fotografia Davida Beckera. Zdjęcie zrobione w trakcie akcji policyjnej 1 października ubiegłego roku w Las Vegas, gdy Steven Paddock zaczął strzelać do uczestników koncertu country z hotelu Mandaly Bay. Zginęło 59 osób, a 546 zostało rannych. 

 

PAP/EPA/David Becker/GETTY IMAGES/HANDOUT

 

Konkurs World Press Photo prezentuje najlepsze fotografie dokumentujące wydarzenia minionego roku. Od 1955 organizuje go holenderska fundacja o tej samej nazwie. 

 

polsatnews.pl

mta/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie