Timmermans spotka się z Sorosem. Porozmawiają o jedności UE

Świat
Timmermans spotka się z Sorosem. Porozmawiają o jedności UE
Wiki Media/Niccolò Caranti/CC BY-SA 3.0

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans spotka się w poniedziałek w Brukseli z finansistą George’em Sorosem. Rozmowa ma dotyczyć m.in. budowania jedności w Unii Europejskiej - poinformował w piątek rzecznik KE Margaritis Schinas.

Rzecznik pytany był także, czy tematem rozmowy będą niedawne wybory na Węgrzech, które zakończył się zwycięstwem partii Fidesz premiera Viktora Orbana.

 

Znają się od wielu lat

 

- Frans Timmermans i pan Soros znają się od wielu lat. Wiceszef KE mówił publicznie w przeszłości, że za każdym razem, gdy mają okazję się spotkać, wykorzystują ją do rozmowy o szerszych, bieżących sprawach w UE i o tym, jak sprawić, by wśród krajów członkowskich panowała jedność - powiedział Schinas.

 

Soros jest amerykańskim finansistą, którego osobista fortuna pod koniec 2017 r. została oszacowana przez "Forbesa" na ok. 23 mld dolarów USA. W UE jest krytykowany szczególnie przez władze na Węgrzech, która zarzucają mu m.in. podejmowanie działań na rzecz sprowadzenia do Europy milionów imigrantów.

 

Brytyjski tabloid "Daily Mail" w lutym skrytykował Sorosa za wsparcie kampanii, mającej na celu powstrzymanie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Dziennik odniósł się do informacji opublikowanych wcześniej przez "Daily Telegraph", według których Soros za pomocą stworzonej przez siebie Open Society Foundation zdecydował się wesprzeć kampanię "Best for Britain"; kampania ta ma doprowadzić do powtórzenia referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

 

Hojny darczyńca
 
W USA Soros jest hojnym darczyńcą Partii Demokratycznej, a jego fundacje skupiły się na dążeniu do zmiany amerykańskiej polityki imigracyjnej, systemu sprawiedliwości i więziennictwa oraz finansowały programy wsparcia dla młodych Latynosów i Afroamerykanów. Wspierają też działalność ruchu Black Lives Matter.

 

George Soros urodził się na Węgrzech, po II wojnie światowej wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie studiował filozofię i został traderem na giełdzie papierów wartościowych. Następnie przeniósł się do USA, gdzie w roku 1969 założył firmę Soros Fund Management.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie