"Rz": ojcowie docenieni przez prezydenta Dudę

Polska
"Rz": ojcowie docenieni przez prezydenta Dudę
Zdj. ilustracyjne/Wikimedia Commons/Gugatchitchinadze

Prezydent opowiada się za zmianą w konstytucji wprowadzającą prawną ochronę ojcostwa - podaje piątkowa "Rzeczpospolita".

"Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej" - mówi art. 18 konstytucji. "Przepis brzmi tak, jakby jego twórcy za wszelką cenę chcieli uniknąć słowa »ojcostwo«. Bo przecież rodzicielstwo obejmuje znaczeniowo ojcostwo i macierzyństwo. A to drugie słowo jest wymienione już wcześniej" - zauważa "Rz".

 

I właśnie do uzupełnienia art. 18 konstytucji o "ojcostwo" skłania się, według gazety, prezydent Andrzej Duda. Tak wynika z odpowiedzi ministra jego kancelarii Pawła Muchy na oświadczenie kilkunastu senatorów, w tym Antoniego Szymańskiego z PiS. Senatorowie napisali do Andrzeja Dudy, że warto rozważyć konstytucyjną ochronę ojcostwa w ramach prowadzonej przez niego debaty nad zmianami w ustawie zasadniczej.

 

"Zapewniam, że omawiane zagadnienie jest obecnie jedną z najgłębiej analizowanych spraw w Kancelarii Prezydenta RP pod kątem opracowania zestawu pytań referendalnych, a w przyszłości także dokonania zmian w Konstytucji RP" - odpisał Paweł Mucha, cytowany przez "Rz".

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze