Policjanci z CBŚP zlikwidowali szlak przemytu amfetaminy i ecstasy

Polska

Dwóch mężczyzn podejrzanych o przemyt z Holandii i Belgii na teren Polski znacznych ilości narkotyków oraz wprowadzanie ich do obrotu zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. Zabezpieczono narkotyki o szacunkowej wartości ok. 3 mln zł.

"Kilkumiesięczna praca policjantów CBŚP z Wydziału w Chełmie Zarządu w Lublinie doprowadziła do zlikwidowania szlaku przemytu amfetaminy i tabletek ecstasy" - poinformowało w piątek CBŚP w komunikacie prasowym.

 

Funkcjonariusze zatrzymali w jednym z wrocławskich hoteli podejrzanych i przemyt i handel narkotykami 31-letniego Daniela S. obecnie zamieszkałego na terenie Holandii (wcześniej mieszkaniec powiatu krasnostawskiego) oraz 29-letniego Michała M. zamieszkałego na terenie Belgii (wcześniej mieszkaniec powiatu płockiego).

 

Zysk mógł wynieść 2,7 mln złotych

 

- Przesłuchani w charakterze podejrzanych mężczyźni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień - poinformował Bartosz Wójcik rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.

 

Jak podaje CBŚP, funkcjonariusze zabezpieczyli 15 litrów amfetaminy, ponad 3 kilogramy siarczanu amfetaminy, 2 tys. tabletek ecstasy, a także marihuanę i kokainę. "Według szacunków policyjnych z zabezpieczonych 15 litrów płynnej amfetaminy można wytworzyć około 60 kilogramów proszku (siarczanu) o czarnorynkowej wartości 2,4 mln zł. Natomiast z całości ujawnionych narkotyków przeznaczonych do sprzedaży zysk mógł wynieść 2,7 mln zł" - napisano w komunikacie CBŚP.

 

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że Daniel S. i Michał M. zajmowali się przywozem z krajów swojego zamieszkania - Belgii i Holandii - znacznych ilości narkotyków do Polski. Jak powiedział Wójcik, przemycanym towarem była amfetamina - w stanie sproszkowanym i płynnym - oraz tabletki ecstasy.

 

Narkotyki rozprowadzane były wśród tworzonej w Polsce sieci tzw. "hurtowych" dilerów. "Wszystko wskazuje na to, że na polski rynek oprócz amfetaminy i tabletek ecstasy miała trafiać także marihuana i kokaina" - podaje CBŚP w komunikacie.

 

Grozi im 15 lat więzienia

 

Według prokuratury, obaj mężczyźni wspólnie i w porozumieniu w grudniu 2017 r. wprowadzili do obrotu w Rybniku dwa litry płynnej amfetaminy za kwotę 24 tys. zł, w styczniu 2018 r. we Wrocławiu - trzy litry płynnej amfetaminy za 40,5 tys. zł, a w kwietniu 2018 r. we Wrocławiu - 9,6 litra płynnej amfetaminy i prawie 2 tys. tabletek ecstasy za kwotę 134 tys. zł. Wszystkie te narkotyki przywiezione zostały z Belgii.

 

Ponadto prokurator przedstawił Danielowi S. zarzuty dotyczące sprzedaży narkotyków w Krasnymstawie. W lipcu 2017 r. miał on wprowadzić do obrotu 200 gramów sproszkowanej amfetaminy za kwotę 1600 zł, w sierpniu 2017 r. - 1 kg sproszkowanej amfetaminy za kwotę 6 tys. zł, a w listopadzie 2017 r. - 2 kg sproszkowanej amfetaminy za kwotę 14 tys. zł.

 

- Łącznie podejrzani wprowadzili na polski rynek 3,2 kg sproszkowanej amfetaminy, 14,6 litra płynnej amfetaminy oraz 1997 tabletek ecstasy - zaznaczył Wójcik.

 

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Zamościu zastosował wobec zatrzymanych tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące. Za zarzucane im przestępstwa - zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomani - grozi kara do 15 lat więzienia.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze