PK: zarzuty dla osób spokrewnionych z rodziną Gawłowskiego

Polska
PK: zarzuty dla osób spokrewnionych z rodziną Gawłowskiego
PAP/Radek Pietruszka

Szczeciński wydział Prokuratury Krajowej postawił zarzuty dwóm podejrzanym, którzy są spokrewnieni z rodziną posła PO Stanisława Gawłowskiego - podała prokuratura w komunikacie. Prokuratura informuje też o możliwych nowych zarzutach korupcyjnych dla Stanisława Gawłowskiego.

"Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie postawił zarzuty dwóm podejrzanym, którzy są spokrewnieni z rodziną posła PO Stanisława G." - poinformowała  Prokuratura Krajowa w komunikacie. PK zarzuca im pranie brudnych pieniędzy o łącznej wysokości 403 tys. zł. "W wyniku przeszukania przez funkcjonariuszy CBA mieszkania posła Stanisława G. zabezpieczono dokumenty dotyczące zakupu apartamentu w Chorwacji, wystawione na te osoby" - podała prokuratura.

 

"Za przychylność wiceministra"

 

Prokuratorzy, opierając się na zabezpieczonych dokumentach oraz na podstawie innych zebranych dowodów, "podejrzewają, że rzeczywistym właścicielem apartamentu może być poseł Stanisław G., a nieruchomość ta stanowić może ukrytą formę korzyści majątkowej". Na polecenie Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali też biznesmena Bogdana K. Zostanie mu przedstawiony zarzut m.in. wręczenia 100 tys. zł łapówki Gawłowskiemu w okresie, gdy ten pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska w rządzie PO - PSL.

 

Według prokuratury, w zamian za korzyść majątkową, biznesmen oczekiwał "przychylności wiceministra" przy realizacji wielomilionowych inwestycji dokonywanych za zamówienie Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

 

"Ma charakter rozwojowy"

 

Prokuratura podała, że nie wyklucza wystąpienia do Marszałka Sejmu z kolejnym wnioskiem o zgodę na pociągnięcie Gawłowskiego do odpowiedzialności karnej, a także z kolejnym wnioskiem o uchylenie immunitetu "obejmującym nowe ujawnione zdarzenia przestępcze o charakterze korupcyjnym, których poseł mógł się dopuścić w związku z pełnieniem funkcji wiceministra środowiska w rządzie PO - PSL".

 

Jak poinformowała PK, śledztwo przeciwko posłowi ma charakter rozwojowy, a po zakończeniu czynności procesowych z udziałem wszystkich podejrzanych prokuratorzy podejmą decyzje w zakresie zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych, w tym wystąpienia do sądu z wnioskami o tymczasowe aresztowanie.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie