14 imigrantów uciekło z zamkniętego ośrodka dla uchodźców. Mieli być deportowani

Świat
14 imigrantów uciekło z zamkniętego ośrodka dla uchodźców. Mieli być deportowani
© European Union 2007 - EP
Zdjęcie ilustracyjne

Z zamkniętego ośrodka dla uchodźców w Kallered pod Goeteborgiem na południu Szwecji w nocy z czwartku na piątek uciekło 14 imigrantów, którzy mieli być deportowani - poinformował szwedzki urząd migracyjny Migrationsverket.

Imigranci wydostali się na zewnątrz, wybijając okno w sali komputerowej w jednym z budynków wchodzących w skład strzeżonego ośrodka.

 

"Nietypowa sytuacja"

 

- To bardzo nietypowa sytuacja, gdy imigranci decydują się na ucieczkę z zamkniętego ośrodka. Wyjątkowy jest fakt, że dotyczy to tak dużej grupy - oceniła rzecznik Migrationsverket Gina Graufelds.

 

Wezwana na miejsce w piątek policja z psami tropiącymi nie zdołała odnaleźć uciekinierów. Od piątku są oni poszukiwani listem gończym w całej Szwecji.

 

W ośrodku pod Goeteborgiem przebywało 65 imigrantów, którzy mieli być deportowani do swoich krajów, gdyż odrzucono ich wnioski o azyl. Nie chcieli oni wcześniej dobrowolnie opuścić Szwecji.

 

W ramach protestu

 

Zanim doszło do ucieczki, w ramach protestu wobec groźby deportacji grupa przebywających w ośrodków Afgańczyków wszczęła strajk głodowy. Jedna z osób z powodu złego stanu zdrowia została przyjęta do szpitala.

 

W poniedziałek 10 obywateli Afganistanu zostało odesłanych do swojej ojczyzny. Policja zatrzymała kilka osób, które demonstrując na lotnisku, próbowały uniemożliwić ich wyjazd. Po tym zdarzeniu wstrzymano dalsze deportacje.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie