Sondaż: Trzaskowski zdecydowanie wygrywa w Warszawie, Jaki najsilniejszym kandydatem PiS

Polska
Sondaż: Trzaskowski zdecydowanie wygrywa w Warszawie, Jaki najsilniejszym kandydatem PiS
Polsat News

Rafał Trzaskowski (PO) wygrałby pierwszą turę wyborów na prezydenta Warszawy z wynikiem 37-38 proc. - wynika z sondażu Kantar Millward Brown dla portalu 300polityka.pl. Badanie poparcia dla kandydata PiS przeprowadzono w dwóch wariantach - Patryk Jaki otrzymał 23 proc., a Michał Dworczyk 18 proc. Trzeci wynik w sondażu uzyskał Ryszard Kalisz (SLD) - 11-12 proc.

Kandydat PO i Nowoczesnej zdecydowanie wygrywa w warszawskim sondażu Kantar. Poparcie dla Trzaskowskiego w pierwszej turze wynosi wariantowo 37-38 proc.

 

Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości zdobyli w badaniu 18-23 proc. "Wyższe poparcie dla Jakiego w hipotetycznej pierwszej turze pochodzi głownie z większej niż w przypadku kandydatury Dworczyka, mobilizacji wyborców PiS i kilkukrotnie wyższemu poparciu wyborców Kukiza, a w drugiej - także z wyższej frekwencji" - twierdzi 300polityka.pl.

 

Czwarty Śpiewak

 

Kandydaci szerokiej lewicy otrzymaliby ok. 21 proc. Trzecie miejsce w sondażu zajmuje Ryszard Kalisz, który co prawda nie zadeklarował startu w wyborach, ale w dotychczasowych badaniach najczęściej pojawiał się jako potencjalny kandydat SLD.

 

Za Kaliszem plasuje się Jan Śpiewak, który w wariancie ze startem Dworczyka uzyskuje 7 proc., a w wariancie z Jakim mniej - 5 proc. czyli tyle, co Adrian Zandberg (Razem) i Stanisław Tyszka z Kukiz'15.

 

Oddanie głosu na Piotra Guziała zadeklarowało 3 proc. badanych, a na Piotra Ikonowicza 2 proc.

 

Zandberg faworytem młodych 

 

Z badania wynika także, że Trzaskowski cieszy się większym poparciem wśród wyborców swojej partii, niż Jaki i Dworczyk wśród wyborców PiS. 

 

Trzaskowskiego popiera 80 proc. osób przyznających się do głosowania na PO i 68 proc. wyborców Nowoczesnej. Jakiego popiera zaś 72 proc., a Dworczyka 60 proc.

 

Jak wskazuje 300polityka.pl, faworytem wyborców w wieku 18-24 lat jest Adrian Zandberg (37 proc.). Kolejne miejsce zajmują: Ryszard Kalisz (22 proc.), Patryk Jaki (21 proc.), Rafał Trzaskowski (20 proc.) i Michał Dworczyk (10 proc).

 

Zdecydowane zwycięstwo w drugiej turze

 

W drugiej turze wyborów, bez względu na to, kto byłby kandydatem PiS, zdecydowanie wygrywa Trzaskowski. W potencjalnym starciu z Jakim kandydat PO zdobywa 60 proc., a z Dworczykiem - 66 proc.

 

Sondaż został zrealizowany przy użyciu techniki CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) przez Kantar Millward Brown w dniach 5-8 kwietnia na reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Warszawy. Wielkość próby wyniosła N=1187. Do badania losowane były zarówno telefony stacjonarne, jak i komórkowe.

 

300polityka.pl

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie