Rozenek: kolejne dwie osoby powiesiły się w wyniku wprowadzenia tej ustawy

Polska

- Dzisiaj dowiedziałem się, że kolejne dwie osoby powiesiły się w wyniku wprowadzenia ustawy dezubekizacyjnej, dwa kolejne trupy, tym razem dwóch żołnierzy straży granicznej, obydwaj z 1954 rocznika - powiedział w programie "Tak czy Nie" Andrzej Rozenek z SLD. Dodał, że "władza, która zabija swoich obywateli powinna być natychmiast odwołana".

Rozenek powiedział, że w wyniku wprowadzenia tzw. ustawy dezubekizacyjnej nie żyje w sumie 38 osób, a w czwartek dowiedział się o kolejnych dwóch. Zapewnił, że ma "stuprocentową pewność", że śmierć tych ludzi ma związek właśnie z tą ustawą.

 

"Jak pan może popierać tę władzę?"

 

- To są samobójstwa, ci ludzie się powiesili w związku z ustawą z 16 grudnia 2016 roku. Zostawili list pożegnalne. Rodziny potwierdzają. Czego więcej potrzeba - podkreślił Rozenek.

 

Polityk SLD stwierdził, że "władza, która ustawami zabija ludzi, po prostu nadaje się natychmiast do wywalenia do kosza". - Jak pan może popierać tę władzę? - zwrócił się do prof. Kazimierza Kika (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach).

 

- Niech pan nie generalizuje, popieram władzę, nie popieram tej ustawy - odpowiedział prof. Kik. Rozenek zwrócił uwagę, że "to nie krasnoludki wprowadziły tę ustawę, nie smerfy, tylko konkretni politycy".

 

39 tys. osób obniżono emerytury i renty

 

Tzw. ustawa dezubekizacyjna weszła w życie 1 października 2017 r. Obejmie prawie 39 tys. osób. Tylu byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL obniżono emerytury i renty - wynika z informacji MSWiA. Na mocy nowych przepisów, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS: emerytura - 2,1 tys. zł (brutto), renta - 1,6 tys. zł, renta rodzinna - 1,8 tys. zł.

 

Ustawa obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP).

 

Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" można obejrzeć tutaj.

 

Polsat News

paw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie