Projekt zmian ustroju sądów powszechnych i SN skierowany do komisji. Opozycja: to pozorne zmiany

Polska

Kluby Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL-UED wniosły w środę w Sejmie o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i o SN autorstwa PiS. Zmiany mają na celu "udoskonalenie jakości polskiego sądownictwa" - zapewnia PiS. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji.

Sejm zlecił komisji sprawiedliwości i praw człowieka przedstawienie sprawozdania w terminie umożliwiającym rozpatrzenie projektu na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

 

Podczas debaty w Sejmie Daniel Milewski (PiS) przyznał, że projekt zmian jest "pakietem demokratycznym dla sądownictwa". Dodał, że proponowane zmiany mają na celu "udoskonalenie jakości polskiego sądownictwa".

 

- Dotychczas wprowadzane w tej kadencji regulacje w pełni gwarantują praworządność i realizują konstytucyjną zasadę podziału oraz równowagi pomiędzy poszczególnymi władzami. Wychodzą one na przeciw europejskim standardom w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, a ich odpowiedniki można znaleźć w ustawodawstwie wielu państw Unii Europejskiej o ugruntowanych tradycjach demokratycznych - powiedział poseł PiS.

 

"Weryfikacja sędziów prowadzona przez organ wykonawczy"

 

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyły kluby: PO, Nowoczesnej i PSL-UED. Za wnioskiem głosowało 151 posłów, przeciw było 211, a 13 posłów wstrzymało się od głosu.

 

W imieniu klubu PO Borys Budka wniósł o odrzucenie projektów ustaw w pierwszym czytaniu. - Projekt ustawy, który został przedłożony przez posłów obecnej większości parlamentarnej po raz kolejny mylnie nazywany jest jakąkolwiek reformą. Nie było, nie ma i nie będzie reformy wymiaru sprawiedliwości, dopóki za wymiar sprawiedliwości odpowiadają populiści. Ludzie, którzy własne interesy przedkładają nad interes społeczny - zaznaczył poseł Platformy.

 

Zdaniem Budki, to co proponuje PiS to "weryfikacja sędziów prowadzona przez organ wykonawczy".

 

"Ustawa nie daje nic obywatelom"

 

Szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz również wniosła o odrzucenie projektu. Według niej proponowane rozwiązania "tylko pozornie wprowadzają jakieś zmiany w polskim sądownictwie". - To jest żadna tama przed całkowicie dowolnym arbitralnym działaniem ministra sprawiedliwości przy odwoływaniu prezesów sądów - oświadczyła.

 

Zdaniem Gasiuk-Pihowicz, niezgodne z konstytucją jest też powierzenie prezydentowi kompetencji wyrażania zgody na dalsze orzekanie sędziego po ukończeniu przez niego 65 roku życia. - Oznacza to, że czynny polityk PiS prezydent Andrzej Duda będzie decydował kto może, a kto nie może być sędzią w Polsce - zaznaczyła.

 

Poseł Kukiz'15 Jerzy Jachnik ocenił, że "ustawa nie daje nic obywatelom". Podkreślił jednak, że w "dobrym kierunku idą zaproponowane zmiany dot. nominacji i odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów poprzez opinię kolegium sądów bądź KRS".

 

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz także wniósł o odrzucenie projektu. W jego ocenie zaproponowane przepisy w żadnym stopniu nie służą obywatelom. - Ta zmiana w żaden sposób nie zmienia uprawnień w dochodzeniu naszych rodaków do sprawiedliwości - podkreślił polityk.

 

- Nie ma w tej zmianie nic o niższych kosztach sądowych, nie ma nic o szybszych postępowaniach przed sądami, nie ma powszechnego udziału ławników, nie ma też sędziów pokoju - zauważył. - Co z tych zmian będą mieli obywatele? - pytał.

 

Przejście w stan spoczynku kobiet i mężczyzn sędziów w wieku 65 lat 

 

Według projektu zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym, ws. odwołania prezesa lub wiceprezesa sądu, minister sprawiedliwości najpierw zasięga opinii kolegium sądu, a jeżeli ta jest negatywna - zwraca się do KRS. 

 

Krajowa Rada Sądownictwa będzie mogła większością dwóch trzecich głosów odmówić zgody na odwołanie prezesa sądu - co jest wiążące dla ministra. Jeśli KRS nie zajmie stanowiska w tej sprawie w terminie 30 dni, to - jak dodano w przepisie - brak tego stanowiska nie będzie stał na przeszkodzie odwołaniu prezesa sądu przez ministra.

 

Projekt noweli zakłada też zrównanie wieku przejścia w stan spoczynku kobiet i mężczyzn sędziów do 65 lat. Jednocześnie pozostawiona została kobietom sędziom możliwość przejścia w stan spoczynku w wieku 60 lat, niezależnie od stażu pracy.

 

Projekt PiS przyznaje prezydentowi uprawnienia do wyrażenia zgody na dalsze orzekanie przez sędziego po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat.

 

"Przepisy gwarantują praworządność"

 

W uzasadnieniu projektu autorzy podkreślili, że "proponowane przepisy gwarantują praworządność i realizują zasadę podziału i równowagi między gałęziami władzy". Według projektodawców, przepisy te mają na celu udoskonalenie jakości polskiego sądownictwa.

 

Posłowie zajmą się też w środę projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS, który przewiduje, że zmniejszenie budżetu Izby Dyscyplinarnej SN będzie niemożliwe bez zgody jej prezesa; będzie on mógł samodzielnie dysponować budżetem związanym z funkcjonowaniem tej Izby.

 

Debata ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym

 

Sejm ma debatować nad sprawozdaniem komisji dot. projektu nowelizacji ustawy - przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawy o statusie sędziów TK autorstwa PiS.

 

Nowela zakłada, że prezes TK zarządza ogłoszenie nieopublikowanych wyroków TK w terminie siedmiu dni od wejścia w życie nowelizacji. Nowelizacja odnosi się do publikacji dotychczas nieopublikowanych rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, 11 sierpnia i 7 listopada 2016 r.

    

Sejm w czwartek ma głosować nad wnioskiem o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej posłanki Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz, nad wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Nowoczesnej Ryszarda Petru oraz nad wyrażeniem zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła PO Stanisława Gawłowskiego.

 

PAP

ml/mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie