Macierewicz: obecnie nie ma oficjalnego stanowiska państwa polskiego ws. tragedii smoleńskiej

Polska
Macierewicz: obecnie nie ma oficjalnego stanowiska państwa polskiego ws. tragedii smoleńskiej
PAP/Paweł Supernak

- Techniczny raport podkomisji nie jest oficjalnym stanowiskiem państwa polskiego w sprawie tragedii smoleńskiej; takiego stanowiska nie ma do czasu powstania końcowego raportu podkomisji - powiedział szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz. Były szef MON poinformował też, że anulowany został raport komisji pod przewodnictwem Jerzego Millera z 29 lipca 2011 roku ws. katastrofy smoleńskiej.

Macierewicz zapytany przez dziennikarzy o podstawę prawną anulowania raportu odparł, że dokonało się to "na podstawie decyzji, którą podjęła podkomisja".

 

Według b. szefa MON, podkomisja wykazała, że "raport pana Millera nie tylko zawiera fałszywe tezy, ale został skonstruowany w oparciu o presję polityczną, która była wywierana na członków komisji i o sfałszowane materiały".

 

Jak wskazał Macierewicz, raport Millera definiuje tragedię smoleńską jako "kontrolowany lot ku ziemi". "To oznacza, że winę za tę tragedię ponoszą polscy piloci. Takie było stanowisko państwa polskiego do czasu decyzji naszej komisji" - zaznaczył Macierewicz.

 

Na pytanie, czy w tej sytuacji oficjalnym stanowiskiem państwa polskiego ws. katastrofy smoleńskiej jest opublikowany w środę raport techniczny podkomisji Macierewicz zaprzeczył.

 

"Oznacza to, że nie ma oficjalnego stanowiska państwa polskiego w sprawie tragedii smoleńskiej do czasu powstania raportu końcowego Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego poprzez jej podkomisję" - wyjaśnił Macierewicz.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie