Konsulat w Nowym Jorku odwołał uroczystość wręczenia nagród im. Karskiego. Powodem jedna z nominacji

Świat
Konsulat w Nowym Jorku odwołał uroczystość wręczenia nagród im. Karskiego. Powodem jedna z nominacji
YouTube/Marian Zdankowski

- Ze względu na czynniki, które miałyby wpływ na jakość wydarzenia Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku anuluje Doroczną Noc Nagrody im. Jana Karskiego zaplanowaną na 18 kwietnia. Nową datę i nagrody ogłosi Komitet Dialogu Polsko-Żydowskiego - poinformował konsulat. Jedną z nagrodzonych miała być dr Ewa Kurek, która napisała m.in., że "Żydzi delektowali się autonomiami i izolacją gett".

Nagrodę "The Annual Jan Karski Humanitarian Awards" za działania na rzecz dialogu polsko-żydowskiego ustanowiono w 2013 r. Choć w nazwie powołuje się na słynnego polskiego kuriera i emisariusza, nie należy jej mylić np. z Orłami Karskiego i nie ma bezpośredniego związku z samym Karskim. 

 

Przyznaje ją nowojorska organizacja polonijna The Polish-Jewish Dialogue Committee (Polsko-Żydowski Komitet Dialogu), a coroczną uroczystość współorganizuje Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku.

 

Kwestionuje ustalenia IPN ws. mordu w Jedwabnem

 

Laureatami poprzednich edycji nagrody byli m.in. Irena Sendler i rabin Joseph Potasnik.

 

W tym roku  nagrodę mieli otrzymać: konsul w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, były doradca szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego - Matthew Tyrmand oraz dr Ewa Kurek.

 

Dr Kurek, wiceprezes stowarzyszenia Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na Lubelszczyźnie, m.in. kwestionuje ustalenia śledztwa IPN w sprawie mordu w Jedwabnem (że zbrodni, w której zginęło co najmniej 340 osób, z czego niemal 300 żywcem spalono w stodole dokonała grupa Polaków). Domaga się też wznowienia przerwanych w 2001 r. decyzją ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego ekshumacji ciał ofiar.

 

Getta to "autonomiczne prowincje żydowskie"

 

Jest autorką książki "Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945". Według "Gazety Wyborczej", Kurek napisała w niej, że zwłaszcza dzienniki "nie pozostawiają cienia wątpliwości", iż getta "w istocie rzeczy były zbudowanymi w latach 1939-1942 przez polskich Żydów za zgodą okupujących polskie ziemie Niemców autonomicznymi prowincjami żydowskimi".

 

Zdaniem Kurek, w pierwszych latach okupacji najbardziej zagrożeni byli Polacy, Żydzi zaś delektowali się "autonomiami i izolacją gett. Głodnych wprawdzie i chłodnych, ale z wolną sobotą, żydowskimi tramwajami, własną pocztą, policją, teatrami, restauracjami".

 

Nominacja dla dr Kurek wzbudziła wiele kontrowersji. Sprzeciw i oburzenie wyraziła m.in. Kaja Mirecka-Ploss, pisarka, działaczka społeczna, która przyjaźniła się z Karskim, "jedyna wykonawczyni jego testamentu i jedyna właścicielka wszelkich dóbr intelektualnych po nim". 

 

 "Wyrażam swoje ogromne oburzenie, ale przede wszystkim niezgodę na przyznawanie Humanitarnej Nagrody im. Jana Karskiego dla Pani Ewy Kurek" - napisała m.in. Mirecka-Ploss. 

 

 

Zaniepokojenie nominacją wyraziła też Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego argumentując, prof. Karski "do końca życia wykładał na temat różnicy losu Żydów i Polaków w czasie okupacji, podkreślając, że tylko Żydzi byli narodem skazanym na całkowite unicestwienie".

 

 

We wtorek wieczorem Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku poinformował na Twitterze i i Facebooku, że "ze względu na czynniki, które pozostają poza naszą kontrolą, a miałyby wpływ na jakość wydarzenia", odwołuje zaplanowaną na 18 kwietnia uroczystość. Nowa data i nagrody zostaną ogłoszone przez Komitet Dialogu Polsko-Żydowskiego. 

 

 

polsatnews.pl, Gazeta Wyborcza

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie